Türkiye'den Alman gazetesi Die Welt'e ve Yunanistan Hükumet Sözcüsü'ne tepki

03 Eylül 2020, 17:51

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Alman gazetesi Die Welt’te Türkiye aleyhinde iddialara dayandırılarak yayımlanan “Erdoğan Yunan gemisinin batırılmasını istedi, Türk generaller kabul etmedi” haberine ilişkin “haber tamamen hayal mahsulüdür” yanıtını verdi. Türkiye aleyhinde konuşan Yunanistan Hükumet Sözcüsü Stelios Petsas’a da uyarı gecikmedi.

Alman gazetesi Die Welt’te 2 Eylül 2020’de Türkiye hakkında “Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı” başlığıyla iddialara dayandırılan bir haber yayımlandı. Yunanistan Hükumet Sözcüsü bu haberi kaynak göstererek Türkiye aleyhinde açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 2 Eylül’de Die Welt gazetesinin Doğu Akdeniz konusunda Türkiye aleyhindeki haberini, tamamen hayal mahsulü olarak nitelendirdi.

“YUNAN MAKAMLARI ASILSIZ HABERLERLE UĞRAŞMASIN”

Bakanlığın açıklamasında habere dayalı bir televizyon kanalında konuşan Yunanistan Hükumet Sözcüsüne yanıt olarak, “Bu ülkenin Doğu Akdeniz’de gerçeklikten kopuk, uluslararası teamül ve hukukla bağdaşmayan, provokatif politikasının yeni bir tezahürüdür. Yunan makamları bu gibi asılsız haberlerle uğraşacaklarına, bölgede gerginliği artırıcı adımlara son vermelidir.” diye kaydedildi.

YUNAN SÖZCÜDEN KÜSTAH AÇIKLAMA

Yunanistan Başbakanlığının2 Eylül 2020 tarihinde resmi internet sitesindeyer alan duyurudaki ifadelere göre, Yunanistan Hükumet Sözcüsü Stelios Petsas, Deil Weit gazetesindeki iddialara ilişkin verdiği röportajda, Türkiye aleyhinde küstah açıklamalarda bulundu. Yunanistan Sözcüsü Petsas’ın ifadeleri şu şekilde:

“Erdoğan’ın generallerine talimat verdiği ‘Die Welt’ yazısı ile ilgili olarak: ‘Bir Yunan gemisini batırın veya bir Yunan savaş uçağını düşürün’ diye belirtiyoruz. Birincisi; bu saygın bir gazete ve ikincisi; makale ne Türk Hükumeti ne de Berlin’deki Türk Büyükelçiliği tarafından reddedilmedi. 


Bu, bölgede kimin neden olduğunu ve kimin istikrar faktörü olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. 
Ortaklarımızla Avrupa’da ve dünyanın her yerinde, her zaman Uluslararası Hukuk, Deniz Hukuku ve iyi komşuluk ilkelerinin rehberliğinde sürekli olarak çalışıyoruz. 


Yunanistan’ın bir istikrar unsuru olduğunu ve diğerlerinin bölgede gerilime neden olduğunu ve her şekilde istikrarsızlık istediğini vurguluyoruz.


Avrupalı ​​ortaklarımız, Türkiye gibi herhangi bir istikrarsızlaştırıcı güç karşısında, onu bu tür davranışlardan caydıracak inandırıcı bir tehdit olması gerektiğini fark ettiler. Daha önceki günlerde gerçekleşen Dışişleri Konseyi’nden, Türkiye’nin pratik bir gerileme göstermemesi durumunda masadaki yaptırım listesinin aktif hale geleceği zaten açık. Bu nedenle, Türkiye’nin davranışını değiştireceği umuduyla Avrupa Konseyi’ne gidiyoruz, böylece bu yaptırımlar listesinin tamamen veya kısmen etkinleştirilmesine gerek kalmayacak.


Açıktır ki, tüm Avrupalı ​​ortaklarımız, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de provokatif eylemlerle istikrarsızlığa sadece Yunanistan ile ilgili olarak değil, daha geniş bir coğrafyada neden olan ülke olduğunu daha önce de fark etmişlerdir. Bu nedenle, Türkiye’nin sürekli ve tutarlı bir şekilde gerilimi azaltmaya istekli olmaması durumunda Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Borrell tarafından sunulan yaptırım ağını sürdürmeye ve uygulamaya kararlıdırlar. Tansiyonu düşürmek hepimizin çıkarınadır.

Avrupa’da bir yaptırım listesinin şekillenmesinin zaman aldığını hepimiz biliyoruz. Bu liste artık masanın üzerinde. Yunanistan istediğini aldı. Artık gerilimi azaltma yolunu veya yaptırım yolunu izlemek isterse, göstermek Türkiye’ye kalmıştır. Yunanistan için kırmızı çizgi egemenlik haklarını savunmaktır.


ABD Başkanı pratik ilgisini gösterdi. ABD’nin ağırlığı kimsenin tartamayacağı kadar büyük. Dolayısıyla Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne yapacağı onun için bir mesele. Ancak, Yunan tutumlarını destekleyen ve şu ya da bu şekilde müdahale eden tüm Uluslararası Topluluğu görmezden gelemez.


Her zamanki gibi sakin ve tedbirli davranmaya devam ediyoruz. Türk yetkililerin açıklamaları veya sızıntıları hakkında sürekli yorum yapmayacağız.”

Yunanistan Hükumet Sözcüsü Stelios Petsas

İlgili haber: Türkiye’den AB’ye çok sert Yunanistan yanıtı: AB’nin haddine değil

“HABER TAMAMEN HAYAL MAHSÜLÜDÜR”

Aksoy, 2 Eylül 2020’de Die Welt gazetesinde Doğu Akdeniz konusunda, Türkiye’ye atfen yayımlanan haberin tamamen hayal mahsulü olduğunu belirterek, şunları bildirdi:

“Bugün Die Welt gazetesinde Doğu Akdeniz konusunda ülkemize atfen yayınlanan haber tamamen hayal mahsulüdür.

“YUNANİSTAN’IN PROVOKATİF POLİTİKASININ YENİ BİR TEZAHÜRÜ”

“Yunanistan Hükümet Sözcüsü’nün bu hayal ürünü habere dayanarak ülkemize yönelik ithamlarda bulunması da bu ülkenin Doğu Akdeniz’de gerçeklikten kopuk, uluslararası teamül ve hukukla bağdaşmayan, provokatif politikasının yeni bir tezahürüdür. Yunan makamları bu gibi asılsız haberlerle uğraşacaklarına, bölgede gerginliği artırıcı adımlara son vermelidir.”

ALMAN GAZETESİNİN HABERİ

Almanya’da yayımlanan Alman Die Welt gazetesi “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’la gerilimi tırmandırmak için bir Yunan gemisinin Doğu Akdeniz’de batırılmasının” iddia edildiğini gündeme getirmişti.
Die Welt’te yayımlanan “Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı” başlıklı haberde, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime dikkat çekilerek, “Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı” iddiası ortaya atıldı.

Alman gazetesi haberin, askeri kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda olduğunu iddia ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini yazdı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Haberde, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

Alman gazetesi
Die Welt
Doğu AKDENİZ