Türkiye'den AB'ye çok sert Yunanistan yanıtı: AB'nin haddine değil

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2020, 13:37
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2020, 13:37

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı sonrası yapılan açıklamalara tepki gösterildi. Sert üslupla yapılan açıklamada, AB’ye “haddini aşma” uyarısında bulunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları gayriresmi toplantısının ardından yapılan açıklamaya, “AB’nin, ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının 26-27 Ağustos tarihlerinde Berlin’de düzenledikleri gayri resmi toplantının ardından yapılan basın açıklaması hakkındaki soruya 28 Ağustos 2020 tarihinde Sözcü Aksoy tarafından yazılı cevap verildi.

TÜRKİYE: GERGİNLİĞİN MÜSEBBİBİ, YUNANİSTAN VE GKRY

Aksoy, Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibinin, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır.

“AB’NİN HADDİNE DEĞİL”

AB’nin, ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir. Zira AB Adalet Divanının da teyit ettiği üzere AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB’nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.”

Sözcü Aksoy, AB’yi ve AB üyesi ülkeleri, birlik dayanışması bahanesiyle Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı maksimalist taleplerine destek olmamaya çağırdı.

“AB, ÇÖZÜM İSTİYORSA TARAFSIZ DAVRANMALI”

Aksoy, Yunanistan’ın bir takımada devleti olmadığını aktararak Meis başta olmak üzere, Anadolu’ya yakın Yunan adalarının kıta sahanlığına sahip olmalarının uluslararası hukuka ve içtihata aykırı olduğuna değindi.

Aksoy, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“AB’NİN YAPTIRIM DİLİ TÜRKİYE’NİN KARARLILIĞINI ARTIRMAKTA”

“Türkiye her zaman diyalog ve diplomasiye vurgu yaparken AB’nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne yardımcı olmadığı gibi ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır. Türkiye, karşısında kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri’nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Meseleye samimiyetle bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY’nin bu durumun artık sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin yanlış hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır. Sonuç olarak, AB Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir ara bulucu olmalıdır.”

Avrupa Birliği (AB), AB görevlilerine Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları yapan Türk yetkilileri kara listeye alma çalışmalarının hızlandırılması emrini verdi.
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz krizi üzerinde Atina’yla diyalog geliştirilmemesi halinde Ankara’ya yönelik yeni yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi. Borrell, seyahat yasağı ve varlıkların dondurulması gibi yaptırımların genişletilebileceğini, Türk gemilerinin Avrupa limanlarına, tedariklerine ve ekipmanlarına erişimden mahrum bırakılabileceğini söyledi. Borrell, ekonomik yaptırımların da gündemde olduğunu bildirdi.
Almanya’nın başkenti Berlin’de AB dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen toplantı sonrası konuşan Borrell, “Türkiye tek taraflı eylemlerden kaçınmalı. Bu, diyaloğun devam etmesine izin veren temel unsur” ifadelerini kullandı. “Türkiye tarafında ilerleme kaydedilmezse, yeni kısıtlayıcı önlemler listesi hazırlayacağız” şeklinde konuşan Borrell, konunun 24 Eylül’deki AB zirvesinde ele alınacağını söyledi.