Türkiye'deki Ukraynalılar, Ulusal Birlik Diktesi etkinliğine katıldı

08 Kasım 2019, 18:32

Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar, 8 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Ukrayna Ulusal Birlik Diktesi’ne katıldı.

Ankara’daki resmi dikte etkinliği, Ankara Ukrayna Derneğinde düzenlendi. Yurt dışında yaşayan Ukraynalılar için bu tür etkinliklerin önemini anlatan Ukrayna Cumartesi Okulu Başkanı Valentina Horunja, “Ulusal Birlik Diktesi, yurt dışındaki Ukraynalılar için de çok önemli. Çünkü ana dille konuşmanın önemini bugün daha iyi anlıyoruz. Dikte metnini Cumartesi Okulunda da çocuklarla birlikte yazacağız. Dikteye her yıl katılıyoruz. Bu harika geleneğe devam etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ DE KATILDI

Ankara’daki Ukrayna Büyükelçiliği de eyleme katıldı. Büyükelçiliğin, Twitter sayfasında, “Ukrayna Büyükelçiliği Ukrayna Ulusal Birlik Diktesi’ne katıldı. Lise yıllarının atmosferine dalmak ve kendinizi yeni Ukraynaca yazım bilgisi ile test etmek ilginçti.” ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL, BURSA, ANTALYA VE SAMSUN’DA DİKTE ÇALIŞMALARI

Ayrıca, dikte çalışması; İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir ve Samsun’da da gerçekleştirildi. 

Dikte çalışması, her sene 9 Kasım’da kutlanan Ukrayna Edebiyat ve Dil Günü’ne ithafen gerçekleştiriliyor.

Bu yıl yarışma, on dokuzuncu kez düzenleniyor. Dikte çalışmalarını, Boris Griçenko Kıyiv Üniversitesi öğretim üyeleri kadrosu, Ukrain dili ve edebiyatı kitaplarının yazarı Oleksandr Avramenko düzenledi. 

Dikte saat 12.20’de UA:Ukrainske radyo stüdyosundan yayınlandı. Bu sene, ulusal dikte etkinliğine katılanlar, diktenin okunmasının sona ermesinden 15 dakika sonra kontrol edebildi. Sonrasında, metin, “UA: Ukrainske radyo” ve “UA: Suspilne movlennya” internet sitelerinde yayımlandı.

ulusal birlik diktesi
Bunlara da bakın: