Türkiye'deki Ukraynalı çocuklar için Noel etkinlikleri düzenlendi

Diaspora
Anife Bilal
20 Aralık 2021, 13:33
Anife Bilal
20 Aralık 2021, 13:33

Ukrayna’da, 19 Aralık Aziz Nikolas Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar, başta başkent Ankara olmak üzere farklı şehirlerde çocuklar için kutlama etkinlikleri düzenledi.

Noel ve Yılbaşı kutlamaları çerçevesinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan Ukraynalı çocuklar için Aziz Nikolas etkinlikleri düzenledi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin başkent Ankara’da, 17 Aralık’ta düzenlediği etkinlikte “Kolorıtmı” yaratıcı ekibi bir gösteri sahnelendi. Gösteri sırasında çocuklar için çeşitli yarışmalar düzenlendi ve hediyeler dağıtıldı.

UKRAYNALILAR İSTANBUL, İZMİR, KUŞADASI, SAMSUN GİBİ KENTLERDE AZİZ NİKOLAS ETKİNLİKLERİ YAPTI

Bunun dışında İstanbul, İzmir, Kuşadası, Samsun kentlerinde faaliyet gösteren Ukrayna dernekleri, 19 Aralık’ta Aziz Nikolas etkinlikleri gerçekleştirdi.

AZİZ NİKOLAS GÜNÜ

Hıristiyan toplumlarda en önemli azizler arasında yer alan Aziz Nikolas, kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle “mucize yaratan” lakabıyla da bilinirken, Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülüyor. Diasporada Ukrayna kültürünü yaşatmak, Türkiye’deki Ukraynalıların ülkeleri ile bağlarını güçlendirmek amacıyla her yıl Aziz Nikolas etkinlikleri düzenliyor.