Türkiye’deki Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu toplandı: Birliğimiz Gücümüzdür!

29 Mayıs 2020, 15:32

Türkiye’deki Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla düzenlendi.

“Birliğimiz Gücümüzdür” sloganıyla bir araya gelen derneklerin temsilcileri söz konusu toplantı sırasında, daha az maddi şartlar altında etkinlik düzenlenmesi ve projelerin hayata geçirilmesi konularını masaya yatırdı ve öncelikli faaliyet alanlarını belirledi.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA’DAN TOPLANTIYA DAİR AÇIKLAMA

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, devlet desteğinin diasporadaki Ukrayna derneklerinin gelişimini ve etkinliğini olumlu etkilediğini ve son birkaç yıl içinde Türkiye’deki Ukrayna derneği sayısının 14’e çıktığını belirtti. Büyükelçi Sıbiga, birleşme ve güçlenme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Türkiye’deki Ukrayna dernekleri tarafından çok sayıda etkinlik ve projenin hayata geçirildiğine dikkat çeken Sıbiga, “Ukrayna dernekleri, Türkiye’nin farklı yerlerinde bale ve film festivalinden mutfak günlerine ve sanat sergilerine kadar birçok yaratıcı etkinlik gerçekleştirdi. Dernek yöneticileri sahada gerçek bir liderlik sergiledi. Türkiye’deki kentlerde Ukrayna parkları ve sokakları açıldı. Antalya’daki Ukrayna parkında ilk kez Taras Şevçenko heykeli dikildi. Seyircilerden tam not alan, yüksek profesyonel seviyeye sahip Ukrain korolar, gruplar, dans toplulukları kuruldu.” ifadelerini kullandı.

Ukrain halkı için önemli tarihlerin kaydedilmesinin gelenek haline geldiğini belirten Sıbiga, dernekler tarafından çocuk ve yetişkinlere yönelik çok sayıda çeşitli etkinlik ve kursların da düzenlendiğini anımsatarak, tüm bunların dernek yöneticileri ve fedakar aktivistler sayesinde mümkün olduğuna dikkat çekti.

UKRAYNA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ

Sıbiga, başta Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun, Marmaris ve Adana olmak üzere Türkiye genelinde toplam 30 binden fazla Ukraynalının ikamet ettiğini belirterek, günümüzde Türkiye’deki Ukrain topluluğunun, Ukrayna-Türkiye işbirliğinde önemli bir köprü vazifesi gördüğünü ifade etti.

Büyükelçi Sıbiga, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu ve Antalya’daki Ukrayna Konsolosloğu olarak, Türkiye’deki Ukrain diasporası ile birlikte günümüz Ukrayna’sı hakkında olumlu imajın oluşması, önyargıların yıkılması, Ukrayna hakkında objektif bilgilerin yayılması, düşman propagandasına karşı konulması ve Ukraynalıların insani, dil ve kültür ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda çalıştıklarının altını çizdi.

Наша сила в єдності – під таким гаслом сьогодні провели Координаційну раду українських громад в Туреччині. А кількість…

Опубліковано Andrij Sybiha Четвер, 28 травня 2020 р.

Andriy Sıbiga
ukrayna dernekleri
Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Kurulu