Türkiye'deki Rusya foncularını ifşa eden rapor yayımlandı

Güncel
qha muhabir
19 Mart 2022, 12:48
qha muhabir
19 Mart 2022, 12:48

Türkiye’de Rus propagandasının medya ayağı, Kremlin merkezli kuruluşların sunduğu fon ile Türkiye’de medya ve televizyonlara çıkan isimler ifşa oldu. Vaziyet medya servisinin “Digital Forensic Research Lab (DFR Lab)” kuruluşunun konu hakkındaki ayrıntılı bilgiler içeren raporuna dayandırarak hazırladığı haberde, Türkiye’de Rusya’nın propaganda araçlarına mercek tutuluyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya topyekun işgal girişimi ve saldırı başlatmasının ardından uluslararası gündemin en belirleyici konusu Ukrayna-Rusya Savaşı oldu. Sahada işgalci Rusya’ya karşı Ukrayna ordusu ve Ukrayna halkı savaşırken, medyada da enformasyon savaşları başladı ve halen devam ediyor. Özellikle, Türkiye’de açık oturum programlarında, Rusya yanlısı yorumlarıyla dikkat çeken isimler tepki alıyor. Konu hakkında Vaziyet.com’un DFR Lab isimli kuruluşun raporuna dayandırdığı haberde, Türkiye’deki Rusya yanlısı propagandanın “United World International (UWI)” adındaki bir düşünce kuruluşu eliyle dezenformasyon, etki ajanlığı ve algı yönetimi yapıldığı ifşa edildi.

UWIDATA’NIN İÇERİKLERİ NELER? KİMLERİN YAZISI YER ALIYOR?

Bahsi geçen düşünce kuruluşu www.uwidata.com, Türkiye’de pek de adı duyulmamış bir oluşum olarak göze çarpıyor. Herhangi bir yönetim kurulu bulunmayan kuruluşun “uzmanlar” sayfasında birçok medyatik isim yer alıyor. UWIDATA’nın kuruluş hakkında hazırladığı bilgi notu şöyle:

UWIDATA’NIN YAZAR KADROSUNDA DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Türkiye merkezli bir düşünce kuruluşu olarak lanse edilen UWIDATA’nın yazar kadrosu ve yönetim kuruluna dair net bilgiler yok ve düzenli bir veri akışı da söz konusu değil. Uzmanlar başlığı altında sayfada yazısı olan bazı isimler şöyle; Kemal Üçüncü, Cem Gürdeniz, Mehmet Perinçek, Mustafa Özbey, Yusuf Alabarda, Deniz Berktay, Sinan Baykent, İsmail Hakkı Pekin, Ceyhun Bozkurt, Hasan Ünal…

Öte yandan sayfanın yabancı yazarları da hayli dikkat çekici:

ABD vatandaşı olup Rusya lehine casusluk yaptığı iddiaları üzerine İstanbul’a kaçan ve şüpheli şekilde ölü bulunan Andre Vltchek, Polonya’nın Rus Yanlısı Neo-Nazi Partisinden siyasetçisi Bartosz Bekier, AB Mülteci Geri Kabul Anlaşmasının Mimarlarından SYRIZA Hükûmeti’nin Dış Politika Danışmanı Dimitris Konstantakopoulos, Rusya-Avusturya Dostluk Derneği Başkanı ve Neo-Nazi Avusturya Identitar Hareketi Başkanı Alexander Markovics, İran Rejimi’nin Molla kanadının uluslararası yayın organı Tasnimnews yazarlarından Abbas Aslani, Masoud Sadrmohammadi ve Alexander Azadgan, Rus yanlısı ve Neo- Nazi İsveç Ulusal Demokrat Partisi siyasetçisi Vavra Suk, ABD Komünist Partisi Yöneticisi Caleb Maupin.

FACEBOOK, EYLÜL 2020’DE UWIDATA’NIN KREMLİN İLE BAĞLANTISINI TESPİT ETTİ!

Facebook, 24 Eylül 2020 tarihinde Kremlin ile doğrudan bağlantılı olduğu yönünde aralarında “United World International”ın da bulunduğu bazı ağları erişime kapatmıştı. Buna gerekçe olarak, Rus propaganda medyası IRA (Rusya İnternet Araştırmaları Ajansı) ile bağlantısı gösterilmişti. Facebook’un konuyla ilgili açıklaması:

“Rusya kaynaklı bu küçük ağ Türkiye, Avrupa ve ayrıca ABD’ye odaklanmakta. Bir kısmı sistemlerimiz tarafından tespit edilerek silinen sahte hesaplarca yürütülen operasyon, Türkiye merkezli bağımsız bir düşünce kuruluşuymuş gibi hareket etmek suretiyle gizlenerek toplulukları propaganda sitelerine yönlendirmekteydi. Bu hesaplar Türkiye, Kanada ve ABD’de yaşayan insanlarmış gibi kendilerini tanıtmaktadır.

Bu aktivitenin arkasındaki kişiler, yerel seçimler de dâhil olmak üzere hedefledikleri ülkeler ile ilgili küresel haber ve güncel olaylar hakkında başta İngilizce ve Türkçe olmak üzere Hong Kong, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de başkanlık ve parlamento seçimleri uluslararası komplo teorileri, yalan haberler yaydıklarını tespit ettik.

Bu soruşturmaya söz konusu grubun platform dışı aktiviteleri hakkında FBI’dan alınan bilgiler doğrultusunda başladık. Yaptığımız dâhili soruşturma bu organizasyonun Facebook’taki aktivitelerinin tamamını tespit etmemize olanak sağladı. Bahsi geçen kişiler her ne kadar kimliklerini koordineli bir şekilde gizlemeye çalışmış olsa da yaptığımız dâhili soruşturmada Rusya Merkezli İnternet Araştırmaları Ajansı ile bağlantılı şahısların bu ağın bir parçası olduğunu tespit ettik.

İnternet Araştırmaları Ajansı ile bağlantılı şahıslar tarafından oluşturulan bu ağın ifşası troll fabrikalarının adapte olma yeteneklerini ortaya koymakta olup özellikle United World International daha çok Rusya’nın jeopolitik çıkarlarını savunabilecekleri bir alana, özellikle Türkiye ve Orta Doğu’ya odaklanmıştır.”

Rusya'dan Facebook'a yaptırım: Instagram ve WhatsApp etkilenecek mi? -  ShiftDelete.Net

ŞÜPHE OKLARININ GÖSTERDİĞİ YER: ALEKSANDR DUGİN’İN KIZI DARİA PLATONOVA (DUGİNA)

UWIDATA’nın sosyal medya sayfalarını “Daria Platonova” yönetiyor. Platonova’nın kişisel hesabı incelendiğinde “Geopolitika.ru portalının siyasi gözlemcisi” olduğu ifade ediliyor. Bahsi geçen “Geopolitika.ru” internet portalının kurucusu, Türkiye’deki Rusçu kanadın yakından tanıdığı Aleksandr Dugin. UWIDATA’nın kurucu ekibinde yer alan Daria Platonova, Daria Dugina olarak da tanınıyor ve anlaşılacağı üzere Aleksandr Dugin’in kızı olarak biliniyor.

KATEHON, GEOPOLİTİCA, UWIDATA…

Araştırmada, Katehon ve Geopolitica doğrudan doğruya ideolojik açıdan Aleksandr Dugin’e bağlı olarak faaliyet gösteren şovenist Rus Milliyetçisi, Ortodoks Hıristiyan düşüncesine bağlı düşünce kuruluşları olarak açığa çıkıyor. Rus propagandasının odağında Katehon isimli küresel çapta faaliyet gösteren düşünce kuruluşu yer alıyor. Katehon’un yönetim kurulu başkanı ise aynı zamanda Katehon Ağının mali finansmanını sağlayan Rus milyarder Konstantin Malofeev. Konstantin Malofeev, Doğu Ukrayna’daki Rus destekli ayrılıkçılara mali destek, 2016 Karadağ darbe teşebbüsü ve Kremlin yanlısı birçok politikayı finanse etmesiyle tanınıyor. Ayrıca, Malofeev, 2014’te ABD Hazine Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından yaptırıma uğramıştı.

Bahsi geçen raporun ayrıntıları ve Türkiye’deki Rusya fonuyla algı yönetimi ve etki ajanlığı faaliyetlerine mercek tutan analiz için “Rusya’nın propaganda araçları Türkiye’de ne kadar aktif?” bağlantısına tıklayabilirsiniz…