Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarını değerlendirdi

05 Şubat 2020, 17:47

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti çerçevesinde, Kırım ve Kırım Tatarlarına yönelik ciddi mesajlar içeren açıklamaları, Türkiye ve dünya kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor. Erdoğan’ın, Türk devletinin Kırım’daki yasa dışı ilhakı tanımayan tutumunu bu ziyarette de sürdürmesi, Kırım Tatar halkının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) heyeti ile görüşmesi gibi konuları Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasına sorduk.

“İŞGALE DİRENEN KIRIM’DAKİ KIRIM TATARLARI İÇİN SEVİNÇ VE UMUT KAYNAĞI”

Görüşüne başvurduğumuz Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, Erdoğan’ın Kırım Tatarlarına desteğini ifade eden açıklamalarının Kırım Tatar halkı için önemli olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti çerçevesinde, Kırım’ın Rusya tarafından haksız işgalinin, ilhakının asla Türkiye tarafından tanınmayacağını bir kere daha en yetkili ağızdan teyit etmesi, bununla da Kırım Tatarlarının unutulmayacağı mesajının verilmesi, Türkiye’de, dünyada ve daha da önemlisi işgale direnen Kırım’daki Kırım Tatarları için bir sevinç ve umut kaynağı olmuştur.

Özellikle son dönemde, Türkiye kamuoyunda Kırım konusu gündemin alt sıralarına itilmişti. Ama Suriye’deki üzücü şehit haberleri ile aynı güne denk gelen Ukrayna ziyaretinde Kırım’ın gündeme gelmesi bir çok insanın dikkatini bu meseleye çekti. Elbette, Erdoğan’ın ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderimiz Kırımoğlu ile baş başa görüşmesi ve hemen ardından Kırım Tatar Milli Meclisi heyeti ile etraflıca görüşmesini bizler de dikkatle takip ettik. Elbette, Rusya tarafından da takip edildi. Tüm bunlar, henüz umutların tükenmediğini ve mücadelemizin de kaldığı yerden aynı hızla devam etmesi yönünde olumlu bir enerji olarak yansıdı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrasında hem Kırım Tatar halkının Milli lideri Kırımoğlu hem de KTMM Başkanı Çubarov ile görüştüğünü ve onlardan Rusya ve Rus basınında Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine yönelik tepkileri yakından öğrenme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Erdoğan’ın Kırım ve Kırım Tatarlarının sorununa dikkat çektiği açıklamalarına, Rusya’nın verdiği tepkiler hakkında Karatay, “Rusya, Erdoğan’ın ziyaretini ve verdiği mesajları yakından takip ediyor. Aslında bu açıklamalar bizim için şaşırtıcı değil çünkü Türkiye, işgalin başından beri her düzeyde her vesileyle bu durumu kabul etmediğini bildiriyordu.” ifadelerini kullandı.

KTMM Türkiye Temsilcisi Karatay, Putin Rusya’sının bilindik propaganda ve taktikleri yürütmeye devam ettiğini ve Türkiye ve dünya kamuoyunda türlü yalanlarla Kırım’ın işgalini meşrulaştırma ve Vatan Kırım’ı “tarihi Rus toprağı” gibi gösterme oyunlarını sürdürdüğünün altını çizdi.

“HER PLATFORMDA RUSYA’NIN GÜVENİLMEZ BİR MÜTTEFİK OLDUĞUNU SÖYLEDİK VE MAALESEF BUNDA DA HAKLI ÇIKTIK”

Zafer Karatay, Kırım Tatarları olarak Rusya tehlikesine karşı her zaman uyarıda bulunduklarını ifade ederek, “Şu bir gerçek olarak görüldü ki; işgalin başından beri gerek milli liderimiz Kırımoğlu, gerek Meclis Başkanımız Çubarov ve gerekse de Kırım Tatar sivil toplum kuruluşları olarak, Rusya’nın tehlikelerine dikkat çektik. Rusya’nın güvenilmez bir müttefik olduğunu söyledik ve maalesef bu haklılığımız Suriye’deki tavırlarıyla ortaya çıktı. Bizim için, sevindirici olan da Putin Rusyası’nın gerçek yüzünün nihayetinde anlaşılmasına sebep oldu.” dedi. Ayrıca Karatay, Erdoğan’ın ziyareti çerçevesinde, Kırım’ın işgalinin sonlanması ve Kırım Tatarlarının sorunlarına karşı Türkiye’nin hassasiyetlerinin bulunduğunun ortaya konduğunu ifade etti. Ziyaret sonrası görüştüğü Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar liderlerinin bu konuda umutlu olduğunu belirtti.

“KAMUOYUNDAKİ GENEL KANAATİN AKSİNE TÜRK DEVLETİ, KIRIM KONUSUNDA AKILCI VE GERÇEKÇİ ADIMLAR ATMIŞTIR”

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Cumhurbaşkanının Ukrayna ziyaretinin Kırım Tatarlarının hakları konusunda Türkiye’nin tavrını bir kez daha perçinlediğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde yapmış olduğu açıklamalar, Türkiye’nin Kırım’ın işgaline karşı yürütmekte olduğu kararlı tavrın ve politikanın bir kez daha teyit edildiğini ortaya koymaktadır. Türkiye, Kırım’ın işgalini tanımayacağını ve Ukrayna’nın Kırım dahil toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğini en yüksek ağızdan seslendirmiştir. Ukrayna’ya yapılacak 200 milyon liralık askeri yardım bu kararlılığın somut bir göstergesi ve uygulanan politikanın bir adım daha ileriye taşınmasının en önemli nişanesi olarak söylenebilir.

Kırım Tatarlarının hakları konusunda Türkiye’nin tavrı da bir kez daha net olarak ortaya konulmuştur. Esasen altının çizilmesi gereken çok önemli bir husus daha vardır ki, Türkiye’deki kamuoyunun genel kanaatinin aksine Türk devleti, Kırım ve Kırım Tatarları konusunda akılcı, gerçekçi ve doğru adımlar atmıştır ve atmaya devam edecektir. Türkiye’nin, Kırım ve Kırım Tatarlarının haklarının savunulması konusunda Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerden bağımsız olarak somut faaliyetler yürüttüğü ve uluslararası toplum nezdinde çalışmalar yaparak Ukrayna ve Kırım Tatar halkına destek verdiği her zaman görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar ve kararlı tavrının altyapısında Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının yoğun, kararlı, somut ve güçlü çalışmaları olduğu da unutulmamalıdır.

BAYAR, TÜRKİYE’NİN KIRIM KONUSUNDA KARARLI BİR TUTUM SERGİLEMESİNDE KIRIM TATAR DİASPORASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye’nin Kırım konusundaki bu kararlı tavrının oluşmasında Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının çabalarının yadsınamaz bir rolü olduğunu vurgulayan Bayar sözlerine şöyle devam etti:

İşgalden bu güne geçen altı yıllık sürede Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası gerek kamuoyunda gerekse Türk devletinin yetkili makamları nezdinde yürüttüğü çalışmalar ile Türkiye’nin bu kararlı tavrının oluşmasında ve korunmasında önemli bir rol üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedir. Türkiye’deki Kırım Tatar kamuoyunun, dahası Kırım’da, Kıyiv’de ve dünyanın diğer yerlerinde yaşayan Kırım Tatarlarının pek de görmediği, dikkatinden kaçırdığı bir nokta da maalesef budur. Türkiye’deki Kırım Tatar dernek ve vakıfları, Türk devletinin yetkili makamları ile işbirliği içinde, uyumlu ve sürekli fikir alışverişi yaparak, Türk devletinin Kırım ve Ukrayna politikalarında nispeten belirleyici, kolaylaştırıcı ve güçlendirici bir rol oynamaktadır. Hiç kimse, mevcut politikanın kendiliğinden oluştuğu gibi bir düşünceye kapılmasın. Bu politikanın ve kararlı tavrın oluşmasında Türkiye’deki dernek ve vakıflarımızın, aktivistlerimizin fedakarca çabalarını da küçük görmeye kalkmasın. Bu akılcı, gerçekçi, doğru usullerle yürütülen; yıllardır dernek ve vakıflarımızın ve onların yöneticilerinin yorulmak bilmeksizin omuzladığı gayretlerin bir neticesidir. Bizler hem Türkiye’deki aktivistlerimize, hem de onların fikir, görüş ve tecrübelerine değer veren Türk devletinin yetkili makamlarına teşekkürü borç bilmeliyiz. Kırım’ın işgalden kurtarılması amacı doğrultusunda Türkiye’nin önümüzdeki zaman sürecinde daha somut adımlar atacağını, Kırım Tatarlarının haklarının korunması noktasında kararlılığını sürdüreceğini bir kez daha ifade etmekte fayda var. Bu vesile ile Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Cumhuriyeti hükumetine ve Türk devletinin desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz fikir, görüş ve tekliflerimize büyük değer verdiklerini gördüğümüz yetkililerine şükran borçluyuz.”

TUNCER KALKAY: KIRIM’IN İŞGALİNDEN BU YANA TÜRKİYE’NİN DURUŞU İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMİŞTİR

Eski Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’ya ziyaretinin, Türkiye ve dünya kamuoyunda büyük bir ses getirdiğini ifade etti. Ancak, Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinin olduğu saatlerde İdlip’te 8 Türk askerinin şehit olmasının bir takım spekülasyonları da beraberinde getirdiğini kaydetti. Erdoğan’ın, Kıyiv ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, Kırım’ın işgaline yönelik Türkiye’nin kararlı duruşunu ortaya koymasının, bazı çevrelerde idlip saldırılarına sebep olarak değerlendirildiğini belirten Kalkay, “Konuyu dar kalıplar içinde değerlendirenler, İdlip’te 8 Türk askerinin şehit edilmesinin sorumlusu olan Rusya’ya karşı Ukrayna ziyaretinin apar topar gerçekleştirildiği, yine İdlip saldırısına karşılık Kırım’ın işgaline karşı Türkiye’nin yeni sesini çıkardığı şeklinde söylemler de bulunmuşlardı. Kırım’ın işgalini Türkiye’nin yeni gündeme getirdiği (İdlip saldırısına karşılık) iddiası, gerçek dışı ve haksız bir söylemdir ifadelerini kullandı.

Tuncer Kalkay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Kırım Tatar halkına destek içeren “Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacağız” ifadelerini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“27 Şubat 2014 tarihindeki Kırım’ın Rusya tarafından işgali, ilk günden itibaren Türkiye tarafından kabul edilmemiş ve 6 yıl boyunca her fırsatta en yüksek düzeyde dile getirilmiştir. Dolayısıyla, toplantıdan bir gün önce ya da Kırım’ın işgalinden bu yana Türkiye, Kırım’ın işgaline karşı duruşu istikrarlı bir şekilde devam etmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Kırım Tatarları
Ukrayna
Bunlara da bakın: