Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal ağlara yasak geliyor!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 12:09
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 12:09

Türkiye’de Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına reklam yasağı getirilecek. VK, Google (Youtube), Tiktok ve Dailymotion’ın ardından şimdi de Linkedin de Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Türkiye’de temsilci atayacağını duyuran sosyal medya ağı sayısı 6’ya çıktı. Reklam yasağının uygulanmasının BDDK, Merkez Bankası, Vergi Denetimi Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumları tarafından takip edileceği bildirildi. Temsilci atamayı kabul etmeyen sosyal medya ağlarına son aşamada bant daraltma cezası uygulamaya konulacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda, kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak bilinen 7253 sayılı Kanun’un 1 Ekim 2020’de yürürlüğe girdiğini, bu kapsamda Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu geçen sosyal ağların ülkeye temsilci ataması gerektiğini ifade etti.

TEMSİLCİ ATAYACAĞINI AÇIKLAYAN SAYISI 6’YA ÇIKTI

Sırasıyla VK, Google (YouTube) Tiktok, Dailymotion’un temsilci atadığını anımsatan Sayan, “Konuya ilişkin reklam yasağı uygulamasının Resmî Gazete’de yayımlanmasına günler kala LinkedIn de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı. Sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bildirimleri bizi mutlu ediyor. Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.” ifadelerini kaydetti.
Sayan, Türkiye’deki vatandaşların tıpkı Avrupa Birliği vatandaşları gibi taciz, siber zorbalık, taklit hesap, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi şikayetlerini artık direkt muhataplarına ileteceklerini aktararak sağlayıcıların da vatandaşların taleplerini en hızlı şekilde çözüme kavuşturacaklarını bildirdi.

REKLAM YASAĞINI DENETLEYECEK KURUMLAR

“Sağlayıcılara çağrımız reklam yasağı ya da bant daraltma cezası gelmeden temsilcilerini ülkemizde görevlendirmeleri.” diyen Sayan, reklam yasağının uygulamasını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu ile ilgili tüm kamu kurumlarının denetleyeceğini aktardı.

TEMSİLCİ ATAMAYAN AĞLARA REKLAM VEREN ŞİRKETLERE DE CEZA

Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına reklam veren şirketlere ayrıca ceza kesileceğini vurgulayan Sayan, “Daha önce de belirttiğimiz gibi amacımız ne sosyal ağ sağlayıcılarının ne de vatandaşlarımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmaları. Bizler sadece ve sadece ikircikliğin (ayrımcılık) ortadan kalkması ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz.” dedi.

30 MİLYON LİRALIK PARA CEZASI VE REKLAM YASAĞI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) tarafından temsilci atamayan şirketlere 30 milyon liralık idari para cezası kesildi ve bildirildi. İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de uygulanmazsa, Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal medya şirketine reklam vermesi yasaklanacak ve bu kapsamda para transferi de yapılamayacak. Verilen reklam yasağı kararı, Resmi Gazete’de yayımlanacak.

BANT GENİŞLİKLERİ DARALTILACAK

BTK Başkanı, reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ilgili sosyal ağın internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

TEMSİLCİLİK AÇILIRSA CEZANIN DÖRTTE BİRİ TAHSİL EDİLECEK

Sosyal medya şirketleri, bu süreçlerin sonunda da olsa Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

REKLAM YASAĞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sayan’ın aktardığına göre temsilci bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcılara ikinci kez verilen idari para cezasının ardından 30 gün içinde yükümlülükler yerine getirilmezse reklam verilmesi yasaklanacak. Reklam yasağı 19 Ocak 2020 itibarıyla geçerli olacak.

Ayrıca sosyal medya şirketleri, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alacak.