Türkiye'de mutasyonlu virüs: 15 kişide tespit edildi, Birleşik Krallık uçuşları durduruldu...

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Ocak 2021, 12:49
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Ocak 2021, 12:49

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Birleşik Krallık kaynaklı mutasyon sebebiyle Birleşik Krallık’tan yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini ve kontrol altına alındığını duyuruldu. Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile, Birleşik Krallık (İngiltere) kaynaklı mutasyon sebebiyle bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini açıkladı. Mutasyona uğramış virüsle ilgili olarak tedbirlerin alındığını ve bu ülkeden Türkiye’ye girişlerin askıya alındığını aktaran Bakan Koca, son dönemde Birleşik Krallık ‘tan Türkiye’ye giriş yapan kişilerin tamamının da geriye dönük tarama altına alındığını bildirdi.

MUTASYONLU VİRÜSE 15 KİŞİDE RASTLANDI

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini ve bu ülkeden yurda girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Halk Sağlığı Referans laboratuvarlarının da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını belirterek şu ifadeleri kaydetti:

“İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır. Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

THY: BİRLEŞİK KRALLIK’TAN GELEN UÇUŞLAR DURDURULDU

Türk Hava Yolları (THY), Birleşik Krallık çıkışlı Türkiye varışlı yolcu gelişlerinin durdurulduğunu açıkladı. THY’den dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’den Birleşik Krallık’a ve Birleşik Krallık’tan başka ülkelere transit uçuşların planlandığı şekilde devam edeceği duyuruldu.
Söz konusu açıklamada, yolculardan bilet değişikliği ve diğer talepleri için çağrı merkezi, biletin satın alındığı ofis ya da acenteye başvurarak işlemlerin gerçekleştirilebileceği aktarıldı.