Türkiye'de koronavirüs tedbirleri: Girişlerde negatif PCR test zorunluluğu getirildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 18:53
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 18:53

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt dışından gelenlere son 72 saatte yapılmış PCR testi zorunluluğu getirildi. Sağlık Bakanı Koca, “28 Aralık’tan itibaren yurt dışından hava yoluyla, 30 Aralık’tan itibaren kara yoluyla gelen her yolcu negatif PCR test sonucu ibraz edecek.” dedi. Koca, ayrıca ülkeye girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenlerin ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacağını bildirdi.

Koronavirüs salgını dünyada mutasyona uğramış hali ile günden güne yaygınlaşırken Türkiye’de de koronavirüs tedbirlerinin kapsamı genişletildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı yazılı açıklamada, dünyayı tehdit eden Kovid-19 salgınının kontrolüne yönelik en güncel bilimsel gelişmeleri takip ettiklerini ve tedbirleri arttırdıklarını duyurdu. Buna göre yurt dışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Koca, şunları aktardı:

SON 72 SAATTE ALINMIŞ NEGATİF PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

“28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.”

TESTİ İBRAZ ETMEYENLER İKAMETLERİNDE KARANATİNAYA ALINACAK

“Virüsün bu yeni değişkeninin ülkemize girişini önlemek için son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan ve Türkiye’ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacaktır. Karantinanın yedinci gününde yapılacak olan ikinci testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklardır.”