Türkiye'de ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi!

Güncel
qha muhabir
30 Haziran 2022, 11:18
qha muhabir
30 Haziran 2022, 11:18

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran 2022’de bir hastada maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca, “Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” bilgisini paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hastada maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, 37 yaşındaki hastanın bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu belirtti. Koca, “Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” açıklamasında bulundu.  

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958’de laboratuvar maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalık salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedildi. Bu nedenle virüse maymun çiçeği adı verildi. Maymun çiçeği virüsü vakası insanda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görüldü.

Orta ve Batı Afrika’da ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü temas yoluyla bulaşabiliyor. Vakanın tespit edildiği hastalar üzerinde fiziksel belirtiler ortaya çıkıyor. Maymun çiçeği virüsü taşıyan hastaların lenf düğümlerinin şişmesiyle birlikte vücutlarında su damlacığına benzer kabarcıklar meydana geliyor. Kaşıntıyla birlikte derinin döküldüğü hastalıkta yüksek ateş, sırt, eklem ağrıları ve şiddetli halsizlik görülüyor. 5 gün süren hastalıkta şu zamana dek ölüm vakası tespit edilmedi. Maymun çiçeği virüsü 2022 senesinde ilk olarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görüldü. Ardından Avrupa ülkeleri ve Amerika’ya yayılmaya başladı. Maymun çiçeği hastalığı için 1980 yılında çiçek hastalığında kullanılan aşı bu hastalığa karşı korunmada önemli rol oynuyor.