Türkiye'de gerçekleşen ABD ve Rusya arasındaki tutuklu takasının ayrıntıları belli oldu

Güncel
qha muhabir
28 Nisan 2022, 18:43
qha muhabir
28 Nisan 2022, 18:43

Türkiye, ABD ve Rusya arasındaki tutuklu takasında arabuluculuk misyonunu üstlendi. Milli İstihbarat Teşkilatının gözetiminde Ankara’da ABD ve Rusya arasında tutuklu takası gerçekleşti.

ABD ile Rusya arasında uzun süredir görüşmelere konu edilen ancak olumlu sonuç alınamayan tutuklular takası için her iki ülke Türkiye’den arabuluculuk talep etti. Takas Türkiyenin arabuluculuğuyla 27 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

ABD ve Rusya arasındaki tutuklu takasının detayları ortaya çıktı.

ABD VE RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE TALEP GELDİ

2019 yılında Moskova’da tutuklanan eski ABD Deniz Piyadesi Trevor Reed’nin serbest bırakılması için ABD tarafınan yoğun diplomatik çaba harcanmıştı. Trevor Reed ve ABD’de tutuklu bulunan Rusya vatandaşı pilot Konstantin Yaroşenko’nun Türkiye’de karşılıklı iade edilmelerine yönelik her iki ülkeden de Türkiye’ye talep geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Türkiye’nin arabuluculuğunda, ABD vatandaşı Trevor Reed ve Rusya vatandaşı Konstantin Yaroşenko’nun ülkelerine karşılıklı iadeleri için Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından gerekli hazırlıklar yapıldı.

MİT’İN GÖZETİMİNDE TAKAS EDİLDİ

Bu kapsamda iki tutuklunun takası, dün saat 14.00 sularında MİT’in gözetiminde ABD ve Rusya heyetleri arasında Ankara’da gerçekleşti.

MİT, daha önce de Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerinde görevler almıştı. 2018’de Kenya’da kaçırılıp Somali’ye götürülen İtalyan hemşireyi de yine MİT 2020’de kurtararak İtalyan makamlarına teslim etmişti.