Türkiye'nin ciğerleri yanıyor: 8 il, 16 ilçede eşzamanlı yangınlar

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2021, 18:15
Ömer Cihad Kaya
29 Temmuz 2021, 18:15

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün başlayan yangın halen etkisini gösterirken; İç Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de bir çok noktada yangın çıktı. Antalya, Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Muğla, Aydın ve Kilis’teki yangınları söndürmek için ekipler halen yoğun uğraş veriyor. Orman Genel Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden Türkiye’de devam eden yangılarla mücadele edildiğini ifade ederek bilgilendirici bir video paylaştı.

Türkiye’de dün Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Antalya’daki yangınların ardından bugün de Antalya’nın Alanya ilçesi ve Aydın’ın Didim ilçeleri, Muğla’nın Marmaris ve Bodrum ilçeleri ile Kilis ilinde yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle halen söndürülemeyen yangınlara dair sabotaj ihtimaline karşı soruşturma açıldı. Öte yandan, bir çok farklı noktadaki orman yangınlarını söndürmek için ekipler yoğun mücadele veriyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ: TÜRKİYE GENELİNDE 17 İLDE ORMAN YANGINI MEYDANA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün yaptığı açıklamada, “Türkiye geneli 28-29 Temmuz tarihlerinde 17 ilimizde toplam 58 orman yangını meydana geldi. Bu yangınların 38 tanesini kontrol altına aldık. Adana, Antalya, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla, Osmaniye olmak üzere 7 ilde toplam 20 yangını kontrol altına alma çalışmalarımız devam ediyor. Yangınları kontrol altına almak için; 2 İHA 3 Uçak 38 Helikopter 1 İnsansız Helikopter 680 Arazöz ve 4.000 personelimiz görevde.” ifadelerini kullandı.

ALTUN: YANGINLARIN ORTAYA ÇIKIŞ SEBEBİ ÜZERİNE KAPSAMLI SORUŞTURMALAR BAŞLATILMIŞTIR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’yi etkisi altına alan orman yangınlarına ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirerek, “Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine kapsamlı soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa zamanda doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir. Dualarımız yangınlarla mücadele eden ormanın kahramanları ile. Hepimize geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Orman Genel Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden Türkiye’de devam eden yangılarla mücadele edildiğini ifade ederek şu bilgilendirici videoyu paylaştı:

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye ve Kayseri'de orman yangınları - 45
Türkiye’nin güney sahillerinde yangın devam ediyor

ANTALYA’NIN MANAVGAT, AKSEKİ, ALANYA VE GÜNDOĞMUŞ İLÇELERİNDE YANGIN DEVAM EDİYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün çıkan yangında 3 kişi hayatını kaybetti. Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan 10 kişi ise kurtarıldı. Bölgede bugün de soğutma çalışmaları sürüyor. Akseki ilçesi Kepezbeleni Mahallesi’nde de orman yangını çıktı. Yangın nedeniyle Akseki’nin Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri’ndeki bazı evler boşaltıldı. Ayrıca Alanya ve Gündoğmuş ilçelerinde de ormanlık alanlarda yangın çıktı.

Antalya'daki yangınlarda tüm imkanlar seferber edildi

Manavgat’taki yangının çıkardığı dumanlar, Antalya merkezden de gözlendi

MUĞLA’NIN MARMARİS, MİLAS VE BODRUM İLÇELERİNDE ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Bu sabah saatlerinde Muğla’nın Marmaris ilçesinden geldi. Yangın yerleşim yerlerine 100 metreye kadar yaklaşırken trafiğin bölgede yerleşim yerleri boşaltıldıb İçmeler’den merkeze giden yol trafiğe kapatıldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay “Bozburun yarımadasına doğru giden yangın devam ediyor. Sabotaj ihtimali oldukça kuvvetli” dedi.

Bodrum ilçe sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Ekipler bölgeye sevk edilirken yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Bölgede yerleşim yerleri tahliye edildi. Yangın etkisini göstermeye devam ediyor.

Son dakika... Muğla'dan art arda yangın haberleri - Son Dakika Haber

ADANA’NIN KOZAN VE ALADAĞ İLÇELERİNDE YANGIN ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Kozan ilçesindeki yangın ise dün akşam saat 19.45 sularında çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü, 7 köy boşaltıldı. Birçok ev hasar gördü. Bölgede müdahale çalışmaları sürüyor Aladağ ilçesinde de gece başlayan yangına müdahale edildi. Bölgede bazı evler tahliye edildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye ve Kayseri'de orman yangınları - 14

AYDIN’IN DİDİM İLÇESİNDE YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Aydın’ın Didim ilçesi Efeler Mahallesi Tekağaç mevkisindeki yerleşim yeri yakında bulunan makilik alanda yangın çıktı. Buradaki yangın kısa süre içerisinde kontrol altına alındı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye ve Kayseri'de orman yangınları - 32

OSMANİYE’DE YANGINLARA MÜDAHALE EDİLİYOR

Osmaniye’nin Kırmacılı köyü mevkii ve Karacalar mevkiinde iki ayrı noktadaki yangınlara 1 uçak, 3 helikopter, 41 arazöz, 2 TOMA, 9 tır, 24 arazi aracı ve toplam 312 personel yangına müdahale ediyor. Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’daki ekipler de Osmaniye için seferber oldu. Karacalar mevkiindeki yangın kontrol altına alındı. Kırmacılı köyünde yangın sürüyor. Kırmacılı köyünde bulunan evler ile Ürün ve Dombullu yaylaları tahliye edildi. Vatandaşlar için Osmaniye KYK Karaoğlan yurdu tahsis edildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye ve Kayseri'de orman yangınları - 22

KÜTAHYA EMET’TE KARAÇAM ORMANLARI YANIYOR

Kütahya’nın Emet ilçesi Samrık köyü yakınlarındaki karaçam alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda ekip sevk edildi.

KAYSERİ’DE DÜN ETKİLİ OLAN YANGIN

Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda dün başlayan yangın, Ulupınar Mahallesi’nde kısmen kontrol altına alındı. Yangında 45 hektar zarar gördü. Kapuzbaşı Mahallesi’ndeki yangını ise kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Gece boyu soğutma işlemlerinin devam ettiği yangın bölgesinde şiddetli rüzgar çalışmaları zorlaştırıyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye ve Kayseri'de orman yangınları - 23