Türkiye'de 2 kişide koronavirüsün Mu varyantı görüldü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Eylül 2021, 14:54
Ömer Cihad Kaya
07 Eylül 2021, 14:54

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün “Mu” varyantının, Türkiye’de 2 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, buna yönelik ilave tedbirlerin hayata geçirileceğini kaydederek, vakaların büyük çoğunluğunun delta varyantı olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de iki adet Mu varyantı koronavirüs vakası görüldüğünü dile getirdi. Bakan Koca, Bazı alanlarda getirilen zorunlu PCR uygulamasının bu haliyle devam edeceğini belirtti. Koca, aşıyı teşvik için PCR testinin ücretli olmayacağını vurguladı.

Bakan Koca, aşılamanın artmasıyla birlikte vakaların azalacağını belirtti.

Mu varyantıyla ilgili bilinmesi gerekenler

MU VARYANTI NEDİR?

Mu varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tanımlandı. O zamandan beri, dünya çapında vakalar kaydedildi. Güney Amerika’nın ötesinde, İngiltere, Avrupa, ABD ve Hong Kong’da vakalar bildirildi. Varyant şimdilik küresel olarak Covid-19 enfeksiyonlarının yüzde 0,1’inden daha azını oluşturuyor ancak Kolombiya ve Ekvador’da vakaların yüzde 39 ve yüzde 13’ünü oluşturarak buralarda zemin kazandığı görülüyor.

Bilim adamları ve halk sağlığı yetkilileri, Mu varyantının dünyanın çoğunda baskın olan Delta varyantından daha bulaşıcı olup olmadığını veya daha ciddi hastalıklara neden olup olmadığını araştırıyor.