Türkiye dahil 50'den fazla ülkeden Hindistan'a Keşmir çağrısı

Haberler
_QHA Ankara
10 Eylül 2019, 22:42
_QHA Ankara
10 Eylül 2019, 22:42

BM’de (Birleşmiş Milletler) Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 50’den fazla ülke, Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlallerini durdurması için Hindistan’a çağrıda bulundu.

“HİNDİSTAN, CAMMU KEŞMİR’İ GEZEGENDEKİ EN BÜYÜK HAPİSHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ”

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, “Son 6 hafta boyunca Hindistan, işgal altındaki Cammu Keşmir’i bu gezegendeki en büyük hapishaneye dönüştürdü.” dedi.

CAMMU KEŞMİR’DE HİNT ASKERLERİNE İŞKENCE SUÇLAMASI

Hindistan’ın özel statüsü kaldırılan ve kısıtlamalar uygulanan Cammu Keşmir bölgesinde köylüler, Hint güvenlik güçlerinin kendilerine işkence ettiği iddiasında bulundu.

Associated Press ajansının haberine göre, Cammu Keşmir’in güneyinde yaşayan 50 yaşındaki Beşir Ahmed Dar, Hint askerlerinin Heff Şirmal köyündeki evine baskın düzenlediğini ve 48 saat boyunca kendisini darbettiğini anlattı.

CAMMU KEŞMİR’İN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci maddesini 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir’i iki birlik toprağına ayırmıştı. Kararının ardından bölgede Hint güvenlik güçleri Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve sivil halk üzerindeki baskıları, yoğunlaştırmış, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.