Türkiye Barolar Birliğinden "Ermeni kararı"na tepki

14 Aralık 2019, 13:21

Türkiye Barolar Birliği, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Senatosunun sözde “soykırım” kararına yönelik, “Kendi geçmişlerine ve kanlı ellerine bakamayanların, güncelleyip süsledikleri yeni Sevr dayatmasına karşı milli refleksi kaynağında söndürmeye yönelik baskı ve şantajlarının hiçbir hukuki temelinin olmadığı bilinmelidir.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB), yapılan yazılı açıklama ile ABD Senatosunun 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak tanımlayıp, onaylamasına tepkiler büyüyor.

Bu adımla ekonomik ve siyasal çıkarların, tarihsel gerçekliğin ve hukukun önüne geçtiğine işaret edilen açıklamada, “Birinci Dünya Savaşı koşullarında, Çarlık Rusyası ile doğu cephesinde zorlu bir savaşa tutuşan Osmanlı İmparatorluğu’nun, cephe gerisini güvenceye alma çabası hukuk meşruiyeti içinde değerlendirilmesi gereken bir durumdur.” denildi.

AYRILIKÇI SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ FAALİYETLERİNE DEĞİNİLDİ

Osmanlı devleti vatandaşı olan bazı Ermenilerin, ayrılıkçı silahlı terör örgütleri kurduğu anımsatılan açıklamada, bu örgütlerin Rusya ile savaş halinde bulunan Osmanlı ordusunun ikmal yollarını kestiği, savaşın kaybına yol açacak ölçüde ciddi tehlike oluşturduğu vurgulandı.

TARİHE, BİLİME, HUKUKA ATILMIŞ ÇİRKİN İFTİRA

Açıklamada, ulusal güvenliği ciddi ölçüde tehdit eden terör örgütü üyeleri ile yataklık ve lojistik destek sağlayanların, Osmanlı’nın siyasi sınırları içinde bulunan bazı bölgelerde geçici iskanını “soykırım” olarak tanımlanmasının tarihe, bilime ve hukuka atılmış çirkin bir iftira olduğu kaydedildi.

Türk Milletini ve onun kurtarıcı lideri Atatürk’ü bir türlü içlerine sindiremeyenlerin, asrın iftirası olan “Ermeni soykırımı” yalanını ortaya attığına işaret edilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bu iftira, emperyalist devletlerce Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine yönelik daimi bir şantaj ve tehdit sopası olarak kullanılmaktadır. Kendi geçmişlerine ve kanlı ellerine bakamayanların, güncelleyip süsledikleri yeni Sevr dayatmasına karşı milli refleksi kaynağında söndürmeye yönelik baskı ve şantajlarının hiçbir hukuki temelinin olmadığı bilinmelidir.”

ABD
ABD senatosu
Ermeni Kararı
TBB
tepki
Türkiye Barolar Birliği
Bunlara da bakın: