Türkiye Avrupa'nın zirvesinde: Tekvando Milli Takımı Avrupa şampiyonu oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2020, 11:26
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2020, 11:26

Avrupa Tekvando (Taekwondo) Birliği (WTE) tarafından Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’de düzenlenen 8. Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonasında Türkiye Milli Takımı şampiyon oldu. Türk Milli Takımını kadınlarda ve erkeklerde 5’er sporcu temsil etti.

Türkiye Tekvando Milli Takımı, 25 Kasım 2020 tarihinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonasında 2 altın, 1 bronz madalya kazandı. Türkiye Tekvando Federasyonunun açıklamasına göre, Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından 8’incisi yapılan şampiyonada, büyük erkekler kategorisinde +87 kiloda Emre Kutalmış Ateşli ile 87 kiloda Orkun Ateşli altın, 74 kiloda Yusuf Kara ise bronz madalyanın sahibi oldu.

HATİCE KÜBRA İLGÜN, OLİMPİYAT ŞAMPİYONUNU YENEREK ALTIN MADALYA KAZANDI

Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonası’nda kadınlar 57 kiloda mücadele eden Hatice Kübra İlgün, finalde son 2 olimpiyat şampiyonu İngiliz Jade Jones’u mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

TÜRK MİLLİ TAKIMI AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

53 kiloda Zeliha Ağrıs da birbirinden başarılı maçlar çıkararak altın madalya kazanan bir diğer sporcu oldu. Erkekler +87 kiloda Emre Kutalmış Ateşli finalde Slovenya’dan Ivan Konrad Trajkovic’i, 87 kiloda ise Orkun Ateşli ise Hırvatistan’dan Hrvoje Sep’i yenerek altın madalya kazandı.

Avrupa Kulüpler Tekvando Şampiyonasında kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, 53 kiloda Zeliha Ağrıs, erkekler +87 kiloda Emre Kutalmış Ateşli ve 87 kiloda Orkun Ateşli altın madalya kazanan isimler oldu. Kadınlar +73 kiloda Nafia Kuş ve 67 kiloda İkra Kayır’ın gümüş madalya kazandığı şampiyonada, 49 kiloda Rukiye Yıldırım ve erkekler 74 kiloda Yusuf Kara bronz madalyanın sahibi oldu. Türk milli takımı, 4 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya ile takım halinde Avrupa şampiyonu oldu.

BAŞKAN ŞAHİN: 8 AYDA BİZİM İÇİN DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, takım halinde Avrupa şampiyonu olan milli takımı kutladı. Başkan Şahin, “Mart ayından bu yana koronavirüs nedeniyle uluslararası müsabakalara katılamıyorduk.  Yaklaşık 8 aylık aranın ardından Hırvatistan’da yapılan şampiyonada zirveye çıktık. Zaten öncesinde de her daim kürsüde yer alıyorduk. Geçen 8 aylık süreçte bizim için değişen bir şey olmadı. Bu zorlu süreçte form durumlarını koruyan sporcularımızı ve sporcularımızla ilgilenen teknik ekibimizi kutluyorum. yerden devam ettiler. Özellikle finalde son 2 olimpiyat şampiyonu Jade Jones’u yenerek altın madalyaya uzanan Hatice Kübra İlgün tebrik ediyorum. Tokyo yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

7 MADALYA DA KULÜPLERİMİZDEN

Şampiyonaya kulüpleri adına katılan sporcular da ayrıca 7 madalya elde etti. Büyükler kategorisinde kadınlar 53 kiloda Merve Dinçel bronz madalyanın sahibi oldu. Gençler kategorisinde kadınlar +59 kiloda Sude Yaren Uzunçavdar, şampiyonluğa uzanırken, 46 kiloda Selin Ekşi gümüş ve Aleyna Demir bronz, erkekler 73 kiloda ise Yiğithan Kılıç gümüş madalya kazandı. Yıldızlar kategorisinde ise erkekler 54 kiloda Ceyhun Can Münyas altın, 49 kiloda Murat Berk Kaya bronz madalya elde etti.