Türkiye: Arap Ligi toplantısında ülkemizle ilgili alınan kararları tümüyle reddediyoruz

10 Eylül 2020, 18:05

Arap Birliği; Irak, Libya ve Suriye’nin içişlerine müdahale edildiğini iddia ederek Türkiye ve İran’ı kınadığını bildirdi. Ayrıca Birlik, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde terör ile mücadelesine karşı, Bağdat yönetiminin her türlü tutumunu destekleme karar aldı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleşen Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye ile ilgili alınan kararların tümüyle reddedildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından, Arap Birliği’nin dün gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısının ardından Türkiye’ye yönelik yayımladığı açıklamaya bugün sert bir yanıt geldi. Bakanlığın açıklamasında, “Söz konusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz. Bu kararların esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmamaktadır.” denildi. Arap Ligi, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmeye davet edildi.

ARAP LİGİ ÜLKELERİ KENDİ FAALİYETLERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

Açıklamada, bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla Türkiye’ye yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıklarının görüldüğüne dikkat çekildi. Türkiye’nin Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına büyük önem verdiğinin ve bu kararların alınmasının arkasında bulunan yönetimlerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiğinin herkesçe malum olduğu belirtildi.

“ASILSIZ İTHAMLAR KENDİ YIKICI GÜNDEM VE FAALİYETLERİNİ ÖRTMEK AMAÇLI”

Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleşen Bakanlar Konseyi toplantısında, Türkiye ile ilgili alınan kararların tümüyle reddedildiğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer verildi:

“Bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla ülkemize yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıkları görülmektedir.

İlgili haber: Arap Ligine tepki: Kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmenin beyhude çabaları

TÜRKİYE: KARARLARIN TÜMÜNÜ REDDEDİYORUZ

Sözkonusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz. Bu kararların esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmamaktadır. Zira ülkemizin Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına büyük önem verdiği ve bu kararların alınmasının arkasında bulunan yönetimlerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiği herkesçe malumdur.

TÜRKİYE, TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI TUTUMUNDA KARARLI

Suriye’yi parçalamaya çalışan ve Irak’ın egemenliğini tehdit eden teröristleri destekleyen, Yemen’in tarumar olmasına sebep olan, Libya’da darbecilerin yanında yer alan, Sudan’da istikrarın tekrar tesisini kendi çıkarları için riske atan, ezcümle insanlık dramlarına neden olan rejimlere, milis liderlerine, ayrılıkçı gruplara ve terör örgütlerine destek veren malum yönetimlerin tüm karşı çabalarına rağmen Türkiye, bölgede istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecektir.

Bu yönetimlerin Filistin davasını yok saydıkları, Filistin’de iki devletli çözüm çabaları ile ortak Arap tutumunu sabote eden girişimler hakkında Arap Ligi’nin karar almasını engelledikleri, Arap halkları tarafından ibretle izlenmektedir.

TÜRKİYE’YE DÜŞMANCA TAVIR TAKINAN ARAP LİGİ’NE UYARI

Arap Ligi’ni, bir kez daha, ülkemize karşı düşmanca tavır takınan bazı üyelerinin güdümünde hareket etmek yerine bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmeye davet ediyoruz.”

ARAP BİRLİĞİ’NDEN TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, son zamanlarda Arap ülkelerine Türkiye ve İran’ın müdahalelerinin arttığını söyleyerek, bu durumu kınadıklarını söyledi. Öte yandan Birlikten yapılan yeni açıklamada, Ankara’nın Irak, Libya ve Suriye’ye müdahaleleri kınanırken, bu hamlelerin tehdit oluşturduğu kaydedilerek, Türkiye’den askerleri bu ülkelerden çekme çağrısı yapıldı. Öte yandan Birlik, Ankara’nın Irak’ın kuzeyinde terör ile mücadelesine karşı, Bağdat yönetiminin her türlü tutumunu destekleme karar aldı.

Arap Birliği
arap ligi
Bunlara da bakın: