Türkiye: AB, itidal çağrılarını Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a yapmalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2020, 14:04
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2020, 14:04

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliğinin (AB), Doğu Akdeniz’e ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliğinin (AB) Doğu Akdeniz’deki itidal çağrılarını, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yapması gerektiği ifade edildi. Ayrıca AB’nin ülkeler arası gerilime olan tutumuna da tepki gösterildi.

Avrupa Birliği Konseyi’nin 19 Ağustos 2020 tarihindeki video konferans toplantısı sonrasında, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne tam destek verdiğini duyurmuştu. Ayrıca Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı sondaj faaliyetlerinin yasa dışı olduğu yönünde açıklamada bulunan AB’ye Türkiye Dışişleri Bakanlığından cevap geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB’nin açıklamaları ile ilgili sorulan soruyu yazılı olarak yanıtladı.

“AB KONSEYİ İKİ ÜYE ÜLKESİNİN YÖNLEDİRME VE ŞANTAJLARININ ESİRİ”

Aksoy, AB Konseyinin söz konusu açıklaması ile “iki üye ülkesinin yönlendirmesi ve şantajlarının esiri” olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı.

Aksoy, “Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’de barış, refah ve istikrarı hedefleyen sürecin bir parçası olmak istiyorsa, objektif ve dürüst olmalıdır.” diyerek, şunları kaydetti:

İlgili haber: Yunanistan ve Fransa Doğu Akdeniz’de ortak askeri tatbikat düzenledi!

“GERGİNLİĞİ TIRMANDIRAN TARAF YUNANİSTAN VE GKRY”

“Daha önce de kamuoyuyla paylaşıldığı üzere, itidal çağrılarının diyalog ve işbirliğinden yana olan ülkemize değil, AB üyelik dayanışmasını istismar eden, AB’nin çıkarlarına da zarar veren, gerginliği tırmandıran asıl taraflar olan Yunanistan ve GKRY’ye yapılması gerekir. Sorunların kalıcı çözümü için, iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuk çerçevesinde müzakere edilmesi gerektiğini baştan beri vurgulayan Türkiye, haklarından vazgeçmeden kendisine doğru atılan olumlu adımlara karşılık vermeyi sürdürecektir.”

İlgili haber: Türkiye yeni Navtex ilan etti! Savaş gemileri Akdeniz’e iniyor…

AB KONSEYİ NE DEDİ?

Avrupa Birliği Konseyi tarafından üye ülkelerinin katılımıyla 19 Ağustos’ta video konferans yöntemiyle yapılan toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirisinde Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin, “Artan gerilimden dolayı son derece kaygılıyız.” denildi. Açıklamada tansiyonun düşürülmesine duyulan acil ihtiyaca dikkat çekildi.

Açıklamada, Yunanistan ve GKRY’ye tam dayanışma mesajı vurgulanırken, Türkiye’nin sondaj faaliyetleri için “yasa dışı” ifadesi öne sürüldü. Bu meseleye Eylül ayında yapılacak toplantıda yeniden değinileceği kaydedilerek “Tüm seçenekler masada” denildi.

İlgili haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü