Türkiye 3. sondaj gemisini almaya hazırlanıyor: Doğu Akdeniz'de yeni kuyular açılacak

09 Aralık 2019, 17:54

Türkiye, Doğu Akdeniz’de egemenlik alanını genişletip denklemi değiştiren Libya mutabakatının ardından sondaj çalışmalarını yoğunlaştırmaya hazırlanıyor. Fatih ve Yavuz’un ardından 3. sondaj gemisi arayışı da hız kazandı.

Geminin teminine ilişkin değerlendirmelerin devam ettiği öğrenilirken, alternatifler arasında Fatih ve Yavuz platformlarının satın alındığı Norveçli firmalar başı çekiyor. Üçüncü sondaj platformunun da faaliyete geçirilmesiyle birlikte Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın, Doğu Akdeniz’de KKTC’den yetki aldığı ruhsat sahaları ve Türk deniz yetki alanlarında faaliyet yürüten sondaj gemisi mevcudu üçe, Barbaros ve Oruç Reis araştırma gemileriyle birlikte sayı beşe ulaşacak.

5 YENİ KUYU AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Meclis Genel Kurulunda bütçe görüşmelerinde şunları kaydetti:

“Ülkemize ve Avrupa’ya doğal gaz arz edecek Türk Akım projesinin de inşaat ve imalatı tamamlanmıştır. Fatih ve Yavuz gemilerimiz, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine devam etmektedir. Milli gemilerimiz ile 2020 yılı içerisinde 5 kuyu daha açarak petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinde aktif bir strateji izlemeye devam edeceğiz.”

Doğu Akdeniz’de proaktif adımlarını artıran Türkiye, savunma sanayisinde olduğu gibi derin deniz sondaj teknolojisi ve yetişmiş eleman ihtiyacının karşılanmasında da millileşme hamlesi başlattı. Enerji sektöründe derin deniz petrol ve doğalgaz araştırma ve sondaj teknolojilerinin milli imkanlarla üretimi ve tedarikine ilişkin sistem kuruldu.

Bunlara da bakın: