Türkistan’da Türk dünyası animasyon film festivali başladı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ekim 2021, 19:10
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ekim 2021, 19:10

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde 30 Ekim 2021’de başlayan Türk dünyası animasyon film festivali, iki gün boyunca devam edecek.

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Türk dünyası animasyon film festivali 30 Ekim 2021’de başladı. İki gün sürecek etkinlik kapsamında jüri üyelerince festivalin en iyi animasyon filmi seçilecek. Çizgi film yapımcıları ve uzmanları tarafından genç animatörlere özel dersler verilecek.

Türk dünyası animasyon film festivaline Türkiye, Başkurdistan, Tataristan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, ve Özbekistan’dan 49 çizgi filmi katılıyor.

“BU TÜR FESTİVALLERİN AMACI TÜRK DÜNYASI BAĞLARINI GÜÇLENDİRMEK”

Festival koordinatörü Makpal Cumabay, “Biz ulusal animasyon film sektörünü geliştirme yolunda tek başımıza değil birlikte hareket etmeyi seçtik.” dedi. Türk animasyon film yapımcısı Musab Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivale “İstanbul Muhafızları” adlı çizgi filmle katıldıklarını belirterek, “Bundan dolayı çok mutluyuz. Çünkü Türk dünyasının hemen hemen her yerinden animatörlerin katıldığı çok güzel bir festival oluyor.” ifadesini kullandı.

Gündüz, ayrıca, “Başkurdistan’dan Balkanlar’a kadar animasyon yapan gençler, aslında aynı ortak dünyayı görüyorlar. Aynı şeyi resmediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu. Çizgi roman çizeri Mustafa Ahmet Kara, “İlk geldiğimiz Ural Asya topraklarını unutmamamız lazım. Düşüncelerimizin, fikirlerimizin çoğu buralardan bize miras kaldı. Geçmişimize sahip çıkarsak bütün dünyaya çok güzel hikayeler, animasyonlar üretip izletebileceğimize inanıyorum.” diye kaydetti.