TürkAkım'da sona gelindi: Yüzde 100 hazır!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2019, 16:55
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2019, 16:55

TürkAkım projesi kapsamında inşa edilen her iki boru hattının da doğal gazla doldurulduğu ve yıl sonu itibariyle akışın başlamasının ön görüldüğü bildirildi.

TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, ”Rusya kıyısındaki tesis yüzde 100 tamamlandı, deniz hatları yüzde 100 tamamlandı. Artık Kıyıköy’deki alım adını verdiğimiz tesis de bitmek üzere. Bütün parçalar birbirine bağlanmış durumda ve aslında doğalgaz vermeye hazır sayılırız. Yılsonu itibariyle akışın başlaması ön görülüyor’‘ dedi.

”BÜTÜN PARÇALAR BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ DURUMDA VE DOĞALGAZ VERMEYE HAZIR SAYILIRIZ”

TürkAkım Doğal Boru Hattı Projesinde gelinen noktayı da değerlendiren Aslı Esen, ”TürkAkım, Rusya’dan Türkiye’ye gelen doğalgaz boru hattı. Daha çok denizde yani Karadeniz altından ilerleyen bir hat. Yaklaşık 935 kilometrelik 2 hattan oluşuyor. Rusya’da Anapa kıyısından başlayıp Türkiye’de Kıyıköy’de karaya çıkıyor. Yaklaşık 50 yıllık proje ömrüyle buradan hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya doğalgaz sağlayacak. Şu anda projeyi büyük oranda bitirdik. Rusya kıyısındaki tesis yüzde 100 tamamlandı, deniz hatları yüzde 100 tamamlandı. Artık Kıyıköy’deki alım adını verdiğimiz tesis de bitmek üzere. Bütün parçalar birbirine bağlanmış durumda ve aslında doğalgaz vermeye hazır sayılırız. Yılsonu itibariyle akışın başlaması ön görülüyor. Bu da projenin sonuna gelmiş olduğumuzun anlamına geliyor. Bunun için de heyecanlıyız” diye konuştu.