Türk yayıncı, gazeteci ve çevirmen Ahsen Batur son yolculuğuna uğurlandı

Haberler
_QHA Ankara
02 Ağustos 2022, 21:51
_QHA Ankara
02 Ağustos 2022, 21:51

Eski Türk tarihi alanında araştırmalar yapan, eserler veren Selenge Yayınlarının sahibi, Türk yazar ve çevirmen Ahsen Batur, hayata gözlerini yumdu. Batur yaklaşık 10 gün önce yoğun bakıma kaldırılmıştı. Batur, bugün İstanbul’da kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Yaklaşık 10 gün önce yoğun bakıma kaldırılan çevirmen ve gazeteci Ahsen Batur, 68 yaşında yaşamını yitirdi. Bir dönem gazetecilik de yapan Batur, akademik tarih kitapları yayınlamak amacıyla Selenge Yayınevini kurmuştu. Ahmet Batur’un vefatının ardından Ankara Üniversitesi Dil, Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu, sosyal medyadan Batur hakkında şu ifadeleri paylaştı:

“Türk tarihçiliğine tek başına bir Enstitü gibi hizmet veren Ahsen Batur’un ölümünü haber aldık. Ülkemiz için büyük ve donanımlı bir tarihçisi kadar dürüst, açık sözlü, yiğit ve gerçek bir yurtseverinin de kaybı oldu. Sevenlerinin başı sağ olsun.”

AHSEN BATUR KİMDİR?

Eski Türk Tarihi ve dilleri alanında yaptığı araştırmalarıyla bilinen Ahsen Batur, 17 Ağustos 1954 tarihinde Niğde’de doğdu. Ahsen Batur, lise eğitimini Niğde ve İstanbul’da tamamladı. İstanbul Eğitim Enstitüsü Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Bir süre Fransızca çevirmen olarak çalıştı. Daha sonra akademik ve edebiyat kitaplar sunulan bir yayınevi açtı. Hayatı boyunca da çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı. Çalıştığı alan olan Eski Türk tarihi üzerine de onlarca eser yazdı.