Türk ve Ukraynalı öğretmenler, Küresel Öğretmen Ödülünde ilk 50’ye girdi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 20:34
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 20:34

Dünya çapında eğitim camiasının Nobel’i olarak bilinen ve İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen Küresel Öğretmen Ödülü (Global Teacher Prize) sahiplerini buldu. Global Teacher Prize 2020’de dünyanın en iyi 50 öğretmeninin aday olarak gösterildiği listede 1 Türk ve 2 Ukraynalı öğretmen yer aldı.

Dünyanın 140 farklı ülkesinden 12 binden fazla öğretmenin aday gösterildiği Küresel Öğretmen Ödülleri (Global Teacher Prize) sahiplerini buldu. Türkiye ve Ukrayna’dan isimler ilk 50’de yer aldı. İlk 10’a girerek 1 milyon ABD Doları değerindeki 2020 Küresel Öğretmen Ödülü’nün kazananı ise 3 Aralık 2020 Perşembe günü Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden (London’s iconic Natural History Museum) İngiliz aktör, komedyen ve yazar Stephen Fry’ın ev sahipliği yaptığı ilk sanal tören ile açıklandı.

1 MİLYON ABD DOLARI ÖDÜL

Olağanüstü En İyi 10 eğitimcinin kaldığı final ile belirlenen 1 milyon ABD Doları değerindeki ödülün kazananı Youtube kanalından canlı yayında ilan edildi. Hindistan’ın Maharashtra eyaletindeki bir köyde öğretmen olan Ranjitsinh Disale, 2020 Küresel Öğretmen Ödülü’nün sahibi oldu.

2 UKRAYNALI 1 TÜRK ÖĞRETMEN İLK 50 FİNALİNDE

50 finalistin belirlendiği listeye Ukrayna’dan Zaporijya’de öğretmenlik yapan Oleksandr Zhuk ve Kıyiv’de öğretmenlik yapan Natalya Gladkih girerken, Türkiye’den de Kırşehir’de bir anaokulunda öğretmenlik yapan Aynur Bayazıt yer aldı.

TÜRKİYE’DEN AYNUR BAYAZIT, DEZAVANTAJLARI AVANTAJA ÇEVİREREK FARK YARATTI

Türkiye’den finale kalan Aynur Bayazıt ise Kırşehir’de bulunan Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu’nda görev yapıyor. Aynur Bayazıt, dezavantajlı öğrencilerin eğitime dahil edilmesi için dezavantajın nasıl avantaj haline gelebileceğini kanıtlayan çalışmalara imza atıyor.
Düşük gelirli ailelerin otizmli çocuklarının eğitim gördüğü bir anaokulunda fark yaratıyor.

2018 ve 2019 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Yılın Öğretmeni seçilen Aynur Bayazıt, 2020’ye gelindiğinde dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında yer almayı başardı.