Türk ve İslam dünyasının bir çok yerinde Ramazan Bayramı bugün başladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
05 Haziran 2019, 11:53
Ömer Cihad Kaya
05 Haziran 2019, 11:53

Türkiye’de Ramazan Bayramının ilk günü 4 Haziran 2019 tarihi itibariyle idrak edildi ancak İslam ve Türk dünyasının bir çok ülkesinde Ramazan Bayramı bugün başladı.

Güney Asya’da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Endonezya ve Malezya’da milyonlarca insan kılınan bayram namazının ardından Ramazan Bayramı’nın ilk gününü idrak etti.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA BAYRAM KUTLANAMIYOR!

Çin’de de Çinli Müslümanlar Ramazan Bayramına bugün başladı. Ancak Çin yönetiminin sistematik baskı ve asimilasyonla toplama kamplarına gönderdiği Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin bayram kutlamaları ve Ramazan Bayramını kutlamaları yasak olduğu için bayram kutlanamadı.

TÜRK DÜNYASININ RAMAZAN COŞKUSU

Öte yandan, Kazakistan’da Müslümanlar, bayram namazını kıldı ve ardından dular okuyarak; Ramazan Bayramı kutlamalarına başladı.

Azerbaycan’da da yüzbinlerce Müslüman, bayram namazı kılmak için camilere akın etti. Kafkas Müslümanları İdaresinin yayımladığı fetva gereği bayrama bugün giren Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ve diğer şehirlerinde Azerbaycan Türkleri Ramazan Bayramına girdi.

Kırgızistan ve Özbekistan’da sabahın erken saatlerinde merkez camilere gelen Müslümanlar bayram namazının ardından kutlamalara başladı.