Türk Ukrayna İşadamları Derneğinin yeni yönetim kurulu belirlendi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 16:16
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 16:16

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) 10. Olağan Seçimli Genel Kurulu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin de katıldığı toplantı, Kıyiv Intercontinental Otel’de düzenlendi. Seçime tek liste olarak giren mevcut yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan’ın listesinin genel kurula katılan üyelerinin tamamını oylarıyla seçildiği aktarıldı.

Türkiye ve Ukrayna milli marşlarının söylenmesiyle açılan genel kurulun divan kurulu başkanlığına Mehmet Seyfettin Küçük, divan kurulu üyeliklerine ise Natalia Osadcha ile Ali Kunt seçildi. Açılış konuşmasını yapan TUİD yönetim kurulu başkanı Burak Pehlivan, “Dernek olarak bu yıl 15. kuruluş yıl dönümümüzü kutlayacağız. Bu 15 yıl zarfında 10 genel kurul yapmamız, altı farklı başkanın görev alması dinamik, demokratik bir yapının dernekte var olduğunun önemli bir göstergesi. Katılımcı, paylaşımcı, eşitlikçi anlayışımız ise bizi, TUİD’i bugün olduğu noktaya taşıdı.” diye kaydetti.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: “TUİD KENDİNİ GÖSTEREN VE FARK YARATAN BİR ORGANİZASYON”

Pehlivan, yönetimleri boyunca iki yıllık dönemlerinde toplamda 182 etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek, bu çalışma ve faaliyetlerde sürekli desteklerini esirgemeyen Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliğine, Ticaret Müşavirliğine, DEİK’e (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) DTİK’e (Dünya Türk İş Konseyi), Türkonfed’e (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu), iş birliği içindeki Türk, Ukraynalı ve uluslararası iş dernek ve odalarına, Ukrayna’da faaliyette bulunan Uluslararası İş Dernekleri ve Odaları Üst Konseyine (ICBAC) ve diğer kurumlara teşekkür etti.

Daha sonra TUİD’in layık görüldüğü ödüllerden bahseden Burak Pehlivan, 2018 yılında yurt dışındaki en başarılı Türk işadamları derneği olarak seçildiklerini, yine 2018’de TUİD’in başarıları ve yaptığı çalışmalardan ötürü Polonya’da, “Polonya’nın ve Ukrayna’nın büyük dostu” ödülünü aldıklarını hatırlattı. 22 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye’nin gönüllülük ve bağımsızlık esasına göre organize olmuş en büyük iş insanları örgütü olarak bilinen Türkonfed’in yurt dışı federasyonu olan Türkonfed International’ın Başkanlığına seçildiklerini de söyleyen Pehlivan, başarılı bir genel kurul ve 10. dönem dileyerek sözlerini tamamladı.

Pehlivan’ın ardından konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Büyükelçilik olarak en yakın çalıştıkları kurumlardan birinin TUİD olduğunu söyledi TUİD’i “Türkiye’nin Ukrayna’da iftihar ettiği projelerden biri” olarak nitelendiren Büyükelçi, “TUİD gerçekten faaliyetleriyle kendini gösteren ve fark yaratan bir organizasyon” diye kaydetti.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: “BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ SOYDAŞLARIMIZA DESTEK OLMAYI SÜRDÜRECEK”

3,5 aylık görevi esnasında Türkiye ile Ukrayna’nın çok büyük iş birliği potansiyeline sahip olduklarını gözlemlediğini söyleyen Güldere, “Büyükelçiliğimiz her zaman için buradaki vatandaşlara, iş adamı derneklerine, soydaşlarımıza destek olmayı sürdürecek. Ben Ukrayna’ya, büyük potansiyel arz eden Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde sizlerle birlikte kalıcı eserler yapabilmek için geldim. Sizlerdeki enerji bana gurur, mutluluk ve umut veriyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması (STA) hedefine de dikkat çeken Büyükelçi, “10 yılı aşkın süredir devam eden müzakereler var. Sanıyorum AB üyelik müzakerelerinden sonra en uzun anlaşma müzakereleri olabilir bu. Bu anlaşmayı bir an evvel tamamlayıp, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticareti bugünkü 4,5 milyar dolar seviyesinden ilk etap 10 milyar dolara, ardından 20 milyar dolarlara doğru çıkarmak hepimizin öncelikle hedefi” dedi.

YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından TUİD başkanvekili Ali Bulut, TUİD’in 9. dönem faaliyetleriyle ilgili sunum yaptı. İdari ve mali raporlar okunarak 9. Dönem yönetim kurulu idari ve mali açıdan oy birliğiyle ibraz edildi. Akabinde yapılan oylama sonucunda tek liste olarak seçimlere giren mevcut başkan Burak Pehlivan’ın listesi kullanılan oyların tamamını alarak, 10. Dönem için görev yetkisini TUİD genel kurulundan aldı.

TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, oylama sonrasında yaptığı konuşmada TUİD üyelerine teşekkür ederek TUİD’de tek listeli seçimlerde en yüksek oy rekorunun kırıldığını belirtti. “Bir başka unsur, TUİD ilk kez bir genel kurula bu kadar yüksek finansal rakamlarla girdi. Bu anlamda sizlere tekrar teşekkür ediyorum” diyen Pehlivan, TUİD’in yeni dönemde de faaliyetlerinde süreklilik sağlamaya devam edeceğini vurguladı. TUİD Olağan Genel Kurulu Aile Fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

TUİD 10. Dönem Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

1-Burak Pehlivan (Politek Impeks)
2-Ali Bulut (Agro Zeta)
3-Cenk Gültekin (Esan Eczacıbaşı)
4-Emre Karaahmetoğlu (Onur Taahhüt)
5-Fatih Aydın (UKRCONS)
6-Fatih Tever (Wood Industries)
7-Mehmet Saçaklıoğlu (Metal Yapı Konut)
8-Murat Gürünlü (OTOKOÇ)
9-Orçun Gömeç (Europ Brokers)
10-Ufuk Başaran (LİMAK)
11-Volkan Turhan (Kalde Grup)
12-Yetkin Kocabaş (SOLGAR)