Türk-Ukrayna-Gürcistan yapımı "Son Kale Hacıbey" filmi 23 Ekim'de Türkiye'de vizyonda

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 15:45
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 15:45

Türk-Ukrayna-Gürcistan yapımı “Son Kale Hacıbey” Türkiye’de vizyona girecek.

Osmanlı’nın son kalesi Hacıbey’de kılıçların gölgesinde bir savaş ve aşk hikayesini anlatan başrollerini Deren Talu, Aleksandr Sokolov ve deneyimli oyuncu Yurdaer Okur’un paylaştığı, yapımcılığını Türkiye’den Wonder Yapım / Erdal Küçük ve Önder Asru’nun üstlendiği, Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ortak yapımı Son Kale Hacıbey sinema filmi 23 Ekim 2020’de sinemalarda. Filmin yapımcılığını Ukrayna’dan Andriy Osipov, Gürcistan’dan Mirza Davitaia üstlendi, Konstantin Konovalov yönetti.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikaları Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 23 Ekim’de Türkiye’de vizyona girecek olan Son Kale Hacıbey (Khadzhybey) filmi Türkiye’de 600 sinemada gösterilecek.

TÜRKİYE’DE İLK!

Ukrayna’nın Odessa kentinde çekilen “Son Kale Hacıbey” filmi ile ilk kez Türk ve Ukraynalı oyuncuların oynadığı bir Ukrayna yapımı filmin Türkiye’de gösterime gireceği belirtildi.

SAVAŞ VE AŞK KONULU UKRAYNA YAPIMI FİLM

Film, 18. yüzyılda Rus-Türk savaşı sırasında Kuzey Karadeniz’de Osmanlı’nın son kalesi olan Hacıbey Kalesi’nde bir savaş ve aşk hikayesini anlatıyor. Ukrayna Kültür ve Bilgi Politikası Bakanlığının aktardığı bilgilere göre Odessa film stüdyosunun yapımcılığını üstlendiği “Fortress Khadzhybey” filmi Türkiye’de 23 Ekim 2020’de vizyona girecek.

TÜRKİYE’DE 600 SİNEMADA GÖSTERİMİ OLACAK

Fragmanının Türkçe versiyonunda sadece Ukraince konuşmaların gelmesiyle dikkat çeken filmin gösterimi, İstanbul’dan Antalya’ya ülke genelinde toplam 600 sinemada gerçekleştirilecek. Filmin dağıtımını ise Türk şirketi MarsMedia yapıyor.

Ukrayna Kültür ve Bilgi Politikası Bakanlığından edinilen bilgilere göre tarihsel serüven filmi “Hacıbey Kalesi”, Rus-Türk savaşı sırasında, Kuzey Pričornomore topraklarında, 18. yüzyılın sonlarında yaşanan bir savaş ve aşk hikayesini anlatıyor.

Odesa film stüdyosu bölgesinde çekimler için özellikle Türk avlusunun ve eski meyhanelerin inşa edildiği aktarıldı. Filmin ana sahnelerinin çekimi Akkerman (Belgrad-Dinyester) Kalesi çevresinde yapıldı.