Türk sporcularının zaferleri hız kesmiyor: Rukiye Yıldırım Avrupa Şampiyonu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2019, 13:09
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2019, 13:09

Avrupa G4 Extra Taekwondo Şampiyonasında Türk milli sporcuları 49 kiloda Rukiye Yıldırım altın, 53 kiloda Zeliha Ağrıs gümüş madalya kazandı.

İtalya’nın Bari şehrinde düzenlenen 213 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada G4 Ekstra Avrupa Şampiyonası, taekwondo branşının Avrupa Oyunları’nda yer almaması dolayısıyla Avrupalı taekwondocuların diğer kıta sporcuları karşısında olimpik puan dezavantajı yaşamamaları için Avrupa Taekwondo Birliği (WTE) tarafından faaliyet programına eklenmişti.

2020 TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARINA KOTA

Türkiye’yi 5’er kadın ve erkek olmak üzere 10 sporcunun temsil ettiği 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına puan veren şampiyona üç gün sürecek. Şampiyonanın ilk gününde kadınlar 49 – 53 kilo ve erkekler 58 – 63 kiloda müsabakalar yapıldı.

AYYILDIZLI TEAKWONDOCULARDAN İLK GÜNDE 1 ALTIN 1 GÜMÜŞ MADALYA

Türkiye adına 4 sporcu tatamiye çıkarken, Ayyıldızlı taekwondocular ilk günü 1 altın ve 1 gümüş madalya ile tamamladı.

Kadınlar 49 kiloda Rukiye Yıldırım altın, 53 kiloda Zeliha Ağrıs ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

RUKİYE YILDIRIM AVRUPA ŞAMPİYONU

Rukiye Yıldırım, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Macaristan’dan Krystina Sauluk’u çeyrek finalde İspanya’dan Tania Garcia Romero’yu, yarı finalde Kıbrıs Rum Kesimi’den Kyriaki Kouttouki’yi ve finalde Almanya adına mücadele eden Ela Aydın’ı mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu.

ZELİHA AĞRIS’TAN BRONZ MADALYA

Zeliha Ağrıs ise ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İsveç’ten Rim Bayaa’yı çeyrek finalde Almanya’da Madeline Folgmann’ı, yarı finalde ise Fransa’dan Yasmina Aziez’i mağlup ederek finale yükseldi. Finalde Rusya’dan Tatiana Kudashova’ya mağlup olan Zeliha Ağrıs gümüş madalyayı boynuna geçirdi.

MİLLİ SPORCULARDAN MEHMETÇİĞE DESTEK BİTMİYOR

Türk sporcular, Ayyıldızlı bayrakla birlikte asker selamı vererek Mehmetçiklere desteklerini gösterdi.

ŞAMPİYONANIN 2. GÜN MÜCADELESİ

İlk gün erkekler 58 kiloda mücadele eden Deniz Dağdelen ile 63 kiloda Ferhat Can Kavurat çeyrek finalde mağlup oldu.Şampiyonanın ikinci gününde kadınlar 57 kiloda İrem Yaman, erkekler 68 kiloda Hakan Reçber ile 80 kiloda Yunus Sarı madalya mücadelesi yapacak.