Türk Silahlı Kuvvetlerinden Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de eş zamanlı tatbikat: Denizkurdu-2019

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
10 Mayıs 2019, 17:44
Ömer Cihad Kaya
10 Mayıs 2019, 17:44

Türk Silahlı Kuvvetleri 13-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında Denizkurdu-2019 Tatbikatı’nı icra edecek. Tatbikat, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Denizkurdu-2019 Tatbikatının, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’nı yöneten Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nca sevk ve idare edileceği belirtiliyor.

EGE, AKDENİZ VE KARADENİZ’İ KAPSIYOR

Merkez Komutanlığında kurulacak olan 168 kişilik Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından yönetilecek olan tatbikat, 13 Mayıs’ta birlik ve gemilerin Karadeniz Ereğli, Umuryeri, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun’dan hareketleri ile başlayacak.

Artvin’den Mersin’e kadar Karadeniz, Ege, ve Akdeniz sahillerini kapsayacak şekilde tatbikata katılacak olan 85 gemi tarafından, 31 yurt içi, 2 yurt dışı olmak üzere toplam 33 liman ziyaret edilecek.

OLASI SAVAŞ SENARYOLARI İLE KUVVET KOMUTANLIKLARININ GÖVDE GÖSTERİSİNE SAHNE OLACAK

Gerçeği aratmayacak atışların yapılacağı tatbikatta, Özel Kuvvetleri Komutanlığı’ndan UH-60 Helikopterleri ve özel kuvvet timleri katılacak. Sahil Güvenliği Komutanlığı ise arama kurtarma korvetleri, sahil güvenlik botları, karakol uçakları ve sahil güvenlik helikopterleriyle, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı MGK Genel Sekreterliği, bakanlıklar gibi birçok kamu kurum ve kuruluşu da tatbikata iştirak edecek.