Türk Savunma Sanayisinden Ukrayna Çıkarması

09 Ekim 2019, 16:11

Savunma sanayinde öncü olan Türk markaları, 16. Kıyiv Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarı’nda göz doldurdu.

16. Kıyiv Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarında, Türk firmaları ilgi odağı oldu. Fuarın ikinci gününde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Türk şirketlerinin bulunduğu özel bölümü ziyaret ederek, sanayi ürünleri hakkında bilgi aldı.

FUARA TÜRK ŞİRKETLERİ DAMGA VURDU

Beraberindeki heyet ile Türk şirketlerinin bulunduğu bölüme gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı burada Baykar Holding Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Türk firmalarını Ukrayna’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fuarı Türk sanayi açısından önemli bir açılım noktası olarak nitelendiren Türk şirket temsilcileri özellikle Ukrayna ile Türkiye arasında her geçen gün artan işbirliğinin önemini vurguladı.

“ZİYARETÇİLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYORLAR”

Haluk Bayraktar (Baykar)

‘‘İnsansız hava araçları alanında Ukrayna ile iş birliği yapıyoruz. Türkiye’de firmamız tarafından üretilmiş olan altı adet insansız hava aracı ay sonunda Ukrayna Ordusu bünyesinde göreve başlayacak. Türkiye’de üretilen İHA’ları kullanacak pilotlar ve teknik personel Türkiye’de eğitimlerini tamamladılar. Fuar bünyesinde standımızda Bayraktar TB-2’yi sergiliyoruz. Ziyaretçiler büyük ilgi gösteriyorlar’’

Burak Ayaroğlu (Aselsan)

‘’Aselsan olarak Kıyiv Savunma Sanayi Fuarının ilk kuruluşundan bu yana 16 yıldır iştirak etmekteyiz. Ukrayna ile ortak projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi ‘Serdar’ adını verdiğimiz zırhlı birliklerde savunma sistemi olarak kullanılan tanksavar sistemi. Ayrıca, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Aselsan üretimi olan telsizleri kullanıyor. Ayrıca, sırtta taşınan veya zırhlılar üzerinde kullanılan anti drone ürünlerimiz büyük ilgi görüyor. Mermi izinden keskin nişancıların mevkini belirleyen ve etkisiz hale getiren sistemler yeni ürünlerimiz arasında’’

Ümit Burak Akbulak (Supro Box)

‘İlk kez Kıyiv Savunma Fuarına katıldık. Savunma sanayine yönelik hassas elektronik veya patlayıcı maddelerin saklanması veya taşınmasına yönelik box sistemleri üretiyoruz. Bu sistemler sayesine askeri birliklere malzeme  güvenliği sağlıyoruz. Geçtiğimiz hafta Londra Fuarındaydık. Kıyiv Fuarına ilgi büyük. Bizim ürünlerimize de Londra’dan daha fazla alaka gösterilmesine tanık olmak memnuniyet verici. Türkiye’den çok sayıda katılımcı var’’

FUARIN EN BÜYÜK KATILIMCILARINDAN BİRİ DE “ROKETSAN”

Savunma Sanayi Müsteşarlığı iştiraki olan “Roketsan” ise fuar kapsamında en büyük katılımcılar arasında. Şirket yetkilileri ise, Ukrayna ile karadan denize füze sistemleri başta olmak üzere klasik ve güdümlü füze sistemleri geliştirme konusunda iş birliği yaptıklarını dile getirdiler.

Fuarda Türkiye aralarında Baykar, Aselsan, Suprobox ve Roketsan gibi firmaların bulunduğu 16 Türk şirketi ile temsil ediliyor. Kıyiv 16. Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarı 11 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek.

FUAR
Türk savunma sanayisi
Ukrayna
Bunlara da bakın: