Türk Savunma Sanayi Fuarı Pakistan'da açıldı

24 Ekim 2019, 18:24

Pakistan’da 24-26 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan ve Türkiye’den çok sayıda savunma sanayi firmasının katılacağı, “Defence Port Turkey” fuarı başladı.

Türkiye ve Pakistan’dan savunma sanayi firmalarının sektör temsilcilerinin buluştuğu ve ürünlerini tanıttığı “5. Defence Port Turkey” fuarı Pakistan’da açıldı.

Başkent İslamabad’da yapılan fuarın açılışına, Pakistan Parlamento İlişkileri Bakanı Azam Svati, Savunma Üretim Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Zahid Latif, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ile çok sayıda yabancı devlet temsilcisi ve askeri erkan katıldı.

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ DÜNYA STANDARTLARINDA

Bakan Svati konuşmasında, Türk savunma sanayisinin dünya standartlarında bir güce ulaştığına vurgu yaparak, bu noktada Pakistan’ın da savunma alanındaki bilimsel araştırmalarıyla Türk savunma sanayisinin gelişmesine destek olabileceğini belirtti.

Konuşmasında, Türkiye’nin, Suriye sınırında terör örgütlerine yönelik düzenlediği operasyonlarda Pakistan gibi dost ülkelerin Türkiye’yi desteklediğini hatırlatan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, iki ülkenin de savunma ve güvenlik alanında iş birliğinin önemini bildiğine işaret etti.

PAKİSTAN’A 4 MİLGEM GEMİSİ SATILACAK

Şeker, Pakistan’a 4 Milgem korveti satılacağını hatırlatarak, “Birkaç hafta önce kendi Milgem gemimizin teslimat töreninde Pakistan’a verilecek Milgem gemisinin de kaynağı yapıldı.” dedi.

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da, “Havelsan buradaki en eski Türk savunma şirketi. Biz 20 yıldır Pakistan’la iş yapıyoruz. Burada çalışan çeşitli ürün ve sistemlerimiz var. Daha fazlasını yapmak, ilişkilerimizi daha iyiye götürmek ve pazarımızı büyütmek için buradayız.” dedi.

Bunlara da bakın: