Türk savaş uçakları, Yunan F-16'larını Navtex bölgesinden kovaladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2020, 09:19
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2020, 09:19

Doğu Akdeniz’deki gerginlik gittikçe derinleşiyor. Dün, gerilimin daha önce olmadığı kadar arttığının gözler önüne seren gelişmeler yaşandı. Türk F-16’ları, Türkiye’nin Oruç Reis için ilan ettiği NAVTEX bölgesine yaklaşan 6 Yunan F-16 uçağına önleme yaptı. Türk F-16’ları Yunan uçaklarına füze kilidi atarak bölgeden uzaklaştırdı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Girit Adası’ndan kalkarak, “Navtex” ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağının, önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi. MSB, önleme anına ilişkin görüntüleri paylaştı.

6 UÇAKLA GELDİLER

Akdeniz’de yaşanan gerginliği, Milli Savunma Bakanlığı 28 Ağustos akşam saatlerinde açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama ile gelişmeler şu ifadelerle bildirildi:

“Girit Adası’ndan kalkarak, Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağı, önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırılmıştır. Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs adasının güney batısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan’a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır. Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir”

YUNAN UÇAKLARI KAÇARAK UZAKLAŞTI

Yunan uçaklarının Girit’ten havalandığının radardan tespit edilmesi üzerine, Türk F-16’ları da anında havadan havaya füzelerle yüklü olarak bölgeye doğru uçmaya başladı. Yunan uçaklarının Türkiye’nin ilan ettiği NAVTEX bölgesine yaklaşması üzerine Türk F-16’ları bölgeden uzaklaşılması anonsu yaptı. Yunan uçakları bu uyarıya rağmen bölgeye yaklaşmaya devam edince Türk F-16’ları otomatik kilit atarak Yunan uçaklarını hedef aldı. Füze kilitlenen Yunan uçakları bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı.

MSB HUD GÖRÜNTÜLERİN PAYLAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinden ve Twitter hesabından uçaklara önleme yapıldığı sırada kaydedilen görüntüleri de paylaştı.

Bakanlığın yayınladığı HUD görüntüsünde bir Yunan F-16’sına Türk F-16’sı tarafından kilit atıldığı görüldü. Yunan uçağı sürekli kaçmaya çalışırken, Türk pilotun başarılı bir takiple Yunan F-16’sını hedefte tuttuğu görüldü.