Türk şair Ataol Behramoğlu, Tataristan'da

31 Ekim 2019, 18:43

Tataristan Kültür Bakanlığı ve Kazan Belediyesi desteğinde düzenlenen kültür etkinlikleri çerçevesinde düzenleyici kuruluşların davetiyle Tataristan’a giden Ataol Behramoğlu konferanslar verecek, söyleşilere katılacak.

Ataol Behramoğlu ilk konuşmasını bugün, Türkiye’de yaşayan Rus ressam Aygül Okutan’ın Kazan’da “Erzurum ve Kars” adıyla açılan sergisinde yapacak. Ressam Okutan’ın, Aleksandr Puşkin’in Kars ve Erzurum yolculuklarından esinlenerek yaptığı özgün tablo ve desenlerinin oluşturduğu sergide, Rusçadan dilimize çevirileri arasında Puşkin’in, “Erzurum Yolculuğu” adlı yapıtı da bulunan Ataol Behramoğlu, bu yapıt üzerine konuşacak ve Puşkin’den çevirdiği şiirlerden örnekler okuyacak.

TUKAY EDEBİYAT MÜZESİ’NDE ONURUNA PROGRAM DÜZENLENECEK

Alabur (Yelabur) şehrinde 2 Kasım 2019’da açılacak olan sergide yazar, kendi şiirsel serüveni ve Puşkin’in şiiriyle tanışma süreçleri üzerinde bir konuşma yapacak. Ressam Okutan ise sergiyi oluşturan resimlerinin tasarımıyla ilgili düşünce ve izlenimlerini izleyiciyle paylaşacak. Behramoğlu, 3 Kasım 2019’da Kazan Abdullah Tukay Edebiyat Müzesi’nde onuruna düzenlenecek programda, çağdaş dünyada şair olmanın taşıdığı anlam üzerine bir konuşma yapacak. Ayrıca, kendi şiirlerinden ve 1886-1913 yılları arasındaki 27 yıllık kısa ömründe yazdığı şiirleri Tataristan edebiyatının en güzel ürünleri arasında yer alan Abdullah Tukay’dan Türkçe’ye yaptığı aktarmalardan okuyacak.

Ataol Behramoğlu
Tataristan