Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi Dağlık Karabağ'da faaliyete başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 12:11
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 12:11

Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan mutabakatla, Karabağ’da işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında ateşkesi gözetmek ve denetlemek amacıyla oluşturulan Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı ortak merkez faaliyete başladı.

Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi ve denetlenmesi amacıyla kurulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi dün itibarıyla faaliyete geçti. Ağdam kentindeki Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı ortak merkezin açılışına Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ve diğer yetkililer katıldı.

Azerbaycan ordusu 27 Eylül 2020’de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtardı. Azerbaycan’ın bu tarihi zaferinin ardından Ermenistan, 10 Kasım’da yenilgiyi kabul ederek, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden bildiriye imza attı. Bildiri ile tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla gözlem merkezi oluşturulması kararlaştırıldı. Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında 11 Kasım 2020’de imzalandı.
Ortak merkezde insansız hava aracı (İHA) personeli de dahil 60 Türk, 60 da Rus askeri görev alacak.
Ortak merkezin güvenliği ise Azerbaycan askerleri tarafından sağlanacak.