Türk parlamento heyetinden, Kırımoğlu’na ziyaret

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 12:15
Mehmet Berk Yaltırık
23 Temmuz 2019, 12:15

Ukrayna’da seçim gözlemcisi olarak bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Meclisi Türkiye Delegasyonu üyesi Türk parlamenterler Kırım Tatar Milli Meclisini (KTMM) ziyaret etti.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan Başkanlığındaki Türk heyeti üyelerine Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna seçimleri ile ilgili genel bilgiler verdi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan Başkanlığındaki Türk Heyeti, KTMM’yi ziyaretlerinde görevlilerce karşılanarak Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu tarafından kabul edildi.

Kırımoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK Üyesi Kürşat Hamurcu ve Haydar Akar’ın da aralarında bulunduğu heyet üyelerine Ukrayna seçimleri ile ilgili genel bilgiler verdi. Kırım Tatarlarının Ukrayna Parlamentosunda temsili konusunda aktüel durumu anlattı.

Kıyiv (Kyiv) Büyükelçiliğini ziyaret eden Türk Parlamento Heyeti Büyükelçi Ahmet Yağmur Güldere tarafından da kabul edildiler.

Heyet Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da Kıyiv’de (Kyiv) bulunmaktan ve Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile beraber olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Kırımoğlu sadece Ukrayna ve Kırım için değil tüm Türk dünyası ve bizler için yeri doldurulamayacak bir lider. Kendisi ile görüş alışverişinin yanı sıra hatıralarımızda kalacak bir sohbetimiz oldu. Ukrayna’da seçim yarışına katılan tüm milletvekillerimizi ve milletvekili adayı olarak mücadele eden Kırım Tatarlarını kutluyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliğini ziyaret ederek, Büyükelçi Ahmet Yağmur Güldere tarafından da kabul edilen heyet üyeleri daha sonra Ukrayna’daki Türk kitle örgütü temsilcileri ile bir toplantı yaptılar.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinin Twitter sayfası üzerinden söz konusu temaslarla ilgili olarak, “Ukrayna Parlamento seçimlerini gözlemlemek üzere Kıyiv’e gelen Milletvekillerimiz Ahmet Arslan, Haydar Akar ile YSK Başkanı Sadi Güven ve YSK Üyesi Kürşat Hamurcu, Büyükelçiliğimizde Ukrayna’daki Türk iş dünyası ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldiler.” paylaşımında bulunuldu.