Türk Ocakları Ankara Şubesinde, "Karabağ Sorunu ve Son Savaş" konuşulacak

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 19:16
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 19:16

Türk Ocakları Ankara Şubesi, “Karabağ Sorunu ve Son Savaş” konulu konferans düzenleyecek.

Türk Ocakları Ankara Şubesi, bu haftaki konferans konusunu Azerbaycan gündemi dolayısıyla “Karabağ Sorunu ve Son Savaş” başlığıyla belirledi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle online yapılacak olan ve Prof. Dr. Nesib Nesibli’nin sunacağı konferans, 17 Ekim Cumartesi Günü Saat 13.00’da şubenin sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilecek.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TAKİP EDİLECEK

Türk Ocakları Ankara Şubesi’nin konferansa ilişkin yayımladığı duyurusu şöyle:

“Değerli Türk Ocaklılar, Türk Ocakları Ankara Şubesi olarak 17 Ekim Cumartesi Günü Saat 13.00 da Prof. Dr. Nesib Nesibli hocamızdan “Karabağ Sorunu ve Son Savaş” konulu konferansı dinleyeceğiz. Sosyal Medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.”

Konferans takip etmek için: Tıklayınız.

KARABAĞ’DA NE OLDU?

Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için Ermenistan’ın işgal ve saldırılarına karşı harekete geçti. Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatını kararlılıkla sürdürüyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlattığı harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ŞU ANA KADAR İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELER

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Cebrail şehrini, Şugovuşan ve Hadrut kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, Kend Horadiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı. Azerbaycan, 5 Ekim 2020 tarihinde Cebrayıl ilinin (rayonunun) Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezre köylerin de işgalden kurtardı.
Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalinden kurtardığı diğer köyleri ise 14 ve 15 Ekim’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev duyurdu. 14 Ekim 2020 tarihinde; Fuzuli ilinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend ilinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke, Tağaser köylerini işgalden kurtarıldığı kaydedildi. Azerbaycan ordusu, 15 Ekim 2020 tarihinde ise, Fuzuli ilinin Arış, Cebrail ilinin Doşulu, Hocavend ilinin Edişe, Düdükçü, Edilli, Çiraguz köylerini işgalden kurtardı.