Türk parasını dijital hale getirecek proje için düğmeye basıldı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
15 Eylül 2021, 17:22
Ömer Cihad Kaya
15 Eylül 2021, 17:22

Dijital Türk Lirası için çalışmalar başladı. Merkez Bankası, ASELSAN, TÜBİTAK-BİLGEM ve HAVELSAN ile ortak mutabakat zaptına imza attı. Bu kapsamda kurulan Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, birinci faz çalışmalarına 2022 yılında başlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası için ilk adımı bugün attı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; Dijital Türk Lirası Ar-Ge kapsamında ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM mutabakat imzaladı. Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu.

Dijital TL için TCMB nezdinde ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ oluşturulacak. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak. TCMB’den yapılan ilk açıklamada, dijital Türk lirasının tedavülüne ilişkin nihai bir karar alınmadı.

Dijital Türk parası için Merkez'den önemli adım

MERKEZ BANKASI, DİJİTAL TL İÇİN İLK HAMLEYİ YAPTI

2022 yılında kamuoyuyla paylaşılacak olan dijital Türk lirası hakkında Merkez Bankasının yazılı açıklaması şöyle:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.”