Türk Konseyi’nin Bakü’deki zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı ile başladı

14 Ekim 2019, 16:52

Türk Konseyi zirvesi çerçevesinde konseye üye ülkelerin 7’nci Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yarın yapılacak Türk Konseyi 7. Devlet Başkanları Zirvesi çerçevesinde konseye üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu toplantıdan önce Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tilevberdi ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tilevberdi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev katıldı.

Toplantıda Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da gözlemci olarak hazır bulundu.

Bakü’de yapılacak Türk Konseyi 7. Devlet Başkanları Zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev katılacak.

Bakan Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda başta ekonomi, ulaştırma, enerji ve KOBİ’lerin desteklenmesi gibi Türk dünyasının gündeminde öne çıkan konuların ele alınması, üye ülkeler arasındaki işbirliği ve dayanışmanın daha da geliştirilmesine yönelik olarak önümüzdeki dönemde atılacak adımlar değerlendirildi.

Dışişleri Bakanları Toplantısı
TÜRK KONSEYİ
Bunlara da bakın: