Türk Konseyi medya çalıştayı için toplandı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Mayıs 2019, 17:09
Ömer Cihad Kaya
07 Mayıs 2019, 17:09

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üye ülkelerin medya kuruluşlarının ortak katılımıyla bir çalıştay gerçekleştirdi.

Medya yöneticileri, ortak görüntü havuzunun oluşturulması ve televizyon programlarında ortak canlı bağlantıların yapılması konuklarının görüşüldüğü toplantı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleşti.

Türk Konseyinin Medya ve Enformasyon Alanında İşbirliği Çalışma Grubunun 7’inci toplantısı çerçevesinde, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman başkanlığında düzenlenen toplantıya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den devlet yetkilileri ve medya yöneticileri de katılım gösterdi. Toplantıda Türkiye’yi Anadolu Ajansı, TRT Avaz ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkilileri temsil etti.

ORTAK CANLI BAĞLANTILAR VE ORTAK GÖRÜNTÜ HAVUZU MASAYA YATIRILDI

Katılımcılar, üye ülkeler medya kuruluşları arasında ortak görüntü havuzunun oluşturulması ve sabah saatlerinde yayınlanan televizyon programlarında ortak canlı bağlantıların yapılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıda, üye ülkeler arasında bilgi ve medya paylaşımında iş birliğinin geliştirilmesiyle ilgili eylem planı, ortak haber kanalının kurulması, haber ajansları arasında iş birliğinin geliştirilmesi, medya kuruluşları arasında tecrübe paylaşımının sağlanması gibi konular müzakere edildi.