Türk Konseyi liderleri Bakü'de toplanıyor

14 Ekim 2019, 09:57

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi bugün başlıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ev sahipliğinde Salı günü düzenlenecek olan Zirve’ye; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zirve kapsamında, bugün Bakü’ye gitmesi bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI DA YAPILACAK

Zirve kapsamında ilk olarak bugün Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı yapılacak. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.

Ana konusu, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerinin Geliştirilmesi” olan Zirve kapsamında üye ülkelerin ekonomiden sorumlu bakanlarının katılımıyla bugün Türk Konseyi İş Forumu da yapılacak. Aynı gün, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) organizasyonunda Dünya Türk İş Konseyi Toplantısının da gerçekleşmesi planlanıyor.

ÖZBEKİSTAN’IN ÜYELİĞİ RESMİYET KAZANIYOR

Belirli politik endişeler nedeniyle yıllardır Türk Konseyinin dışında bulunan Özbekistan’ın kuruma üye olma yönünde aldığı karar, Salı günü resmiyet kazanacak ve Özbekistan bu tarihten itibaren kurumun üyesi olacak.

TÜRK KONSEYİ
Bunlara da bakın: