Türk Konseyi o anlaşmaya katkı sağlamış!

05 Kasım 2019, 18:13

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev, jeopolitik konumları ve dostane tutumlarının, Türk Konseyi ülkelerini ara buluculuk konusunda başarıya ulaştırdığını belirtti.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev, AA muhabirine verdiği mülakatta, Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’nın 2013’te, dünyanın 6 büyük gücü ve İran arasında gerçekleşen nükleer müzakereleri hatırlatarak yıllar içinde tarafların anlaşmaya vardığını ve İran’a yönelik yaptırımların bazılarının kalktığını söyledi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri, “Türk Konseyi milletlerinin taraflara karşı dostane tavırları sayesinde ara buluculuk çabaları sonuç veriyor.” değerlendirmesinde bulundu. Amreyev, diğer tüm girişimlerin başarısız olduğu Suriye meselesinde, Rusya, Türkiye ve Suriye krizindeki temel aktörlerin Kazakistan’da masaya oturmayı başardığını anımsatarak, “Astana girişimi, Suriye’de çatışmasızlık bölgesi kuran, çatışmaların durmasını sağlayan en başarılı girişim oldu.” dedi.

“FARABİ VE BAYBARS’IN MEZARLARI ŞAM’DA”

Bir diğer Türk Konseyi üyesi Özbekistan’ın, Afganistan’daki deneyimi sayesinde Taşkent’te tarafları toplamada önemli bir rol oynadığını kaydeden Amreyev, Azerbaycan’ın da başkenti Bakü’de farklı kültürler arasında diyaloğu teşvik eden önemli bir girişimi başlattığını, kısa süre önce de Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığının altını çizdi.

Amreyev, Kazakistan ve Suriye’nin derin tarihi bağları olduğunu vurgulayarak, “Kazakistan topraklarında doğan ilim adamı Farabi ve Sultan Zahir Baybars’ın mezarları Şam’da yer alıyor. Bu üstün kişilikler, ülkelerimiz arasında dini ve kültürel bir köprü oluşturuyor.” diye konuştu.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den oluşan Türk Konseyinde Macaristan gözlemci ülke olarak bulunuyor.

Bağdad Amreyev
TÜRK KONSEYİ
Bunlara da bakın: