Türk Konseyi, Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 15:19
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 15:19

Bağımsızlığının 29. yıl dönümünü kutlayan Azerbaycan’a bir tebrik mesajı da Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinden (Türk Konseyi) geldi. Konsey Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, “Azerbaycan’ın uluslararası olarak tanınan toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek ve bu topraklar üzerindeki egemenliğini sağlamak için uluslararası hukuka uygun yürüttüğü meşru mücadelesine olan güçlü desteğimizi yineliyoruz.” dedi.

Türk Konseyinden yapılan yazılı bir açıklamaile Türk Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten kurucu üye devlet Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nü kutlama mesajı yayımlandı.

Yayımlanan söz konusu kutlama mesajında “Bugün, Türk Konseyi Dönem Başkanlığını yürütmekte olan kurucu Üye Devletimiz Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Gününü kutluyoruz. Bu vesileyle kardeş Azerbaycan halkına ve Hükumetine yürekten tebriklerimi iletmekten onur duyuyorum.” diyen Amreyev, şunları kaydetti:

“BÜYÜK İLERLEMELERİ GURURLA TAKİP EDİYORUZ”

“Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi tarafından 18 Ekim 1991 tarihinde kabul edilen, 1918-1920 yılları arasında mevcut olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin halefi olarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tüm dünyaya ilan eden, Devletin Bağımsızlığına İlişkin Anayasal Kanun, kardeş Azerbaycan halkının kaderinde büyük bir tarihsel öneme sahiptir.
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bilge liderliğinde 29 yıllık bağımsızlık döneminde Azerbaycan’ın, bölgemizde istikrar ve barış unsuru haline gelerek, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda kaydettiği büyük ilerlemelere gururla tanık olmaktayız.
Azerbaycan Cumhuriyeti Türk Konseyi çerçevesinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır: Türk Konseyi’nin kurucu belgesi Nahcivan’da imzalanmıştır; teşkilatımızın kuruluşunun 10. yıl dönümüne denk gelen Türk Konseyi 7. Zirvesine Azerbaycan başarıyla ev sahipliği yapmıştır; COVID-19 salgınına karşı tedbirleri ele almak üzere Türk Konseyi Olağanüstü Zirvesi yine Azerbaycan’ın girişimiyle düzenlenmiştir.

TÜRK KONSEYİ’NDEN AZERBAYCAN’A TAM DESTEK

Azerbaycan ulusunun tarihinin bu önemli döneminde, kardeş Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin uluslararası olarak tanınan toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek ve bu topraklar üzerindeki egemenliğini sağlamak için uluslararası hukuka uygun olarak yürüttüğü meşru mücadelesine olan güçlü desteğimizi yineliyoruz.
Kardeş Azerbaycan’ın şanlı bayrağının azat edilmiş kadim topraklarında dalgalanacağına olan inancımı ifade ederek, bu kutlu gün vesilesiyle bir kez daha içten tebriklerimi sunuyor, Azerbaycan halkına barış, refah ve huzur dolu bir gelecek temenni ediyorum. Bağımsızlık Gününüz Kutlu Olsun!”