Türk Konseyi, Afrika'da ihtiyaç sahibi ülkelere aşı bağışı yapacak

Haberler
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 16:58
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 16:58

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları, Türk Konseyi’nin 8. Liderler Zirvesi ve Dışişleri Bakanları Toplantısı münasebetiyle İstanbul’da bulunuyor. Bu kapsamda, ülke temsilcileri ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Bugün gerçekleşen Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto bir araya geldi. Toplantıda, Afrika ülkelerine aşı bağışı meselesi müzakere edildi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları 8. Zirvesi öncesi Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dördüncü dalgasının insanların aşılara daha çok ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

MACARİSTAN TÜRKİYE VE AZERBAYCAN AFRİKA’YA AŞI BAĞIŞI

Türk Konseyine üye ülkelerden Türkiye, Azerbaycan ve gözlemci ülke Macaristan, Afrika’da ihtiyacı olan ülkelere aşı yardımı yapacağını bildirdi. Konuyla ilgili Macar Bakan Szijjarto, “Aşıların hayat kurtardığını çok net şekilde gördüğümüzü düşünüyorum. Macaristan, başarılı bir aşı kampanyası yürüttü. Çünkü aşıların hayat kurtardığına dair yaklaşımımız açık. Aşı olayını siyasi ve idelolojik bir argümana dönüştüren yaklaşımları kabul etmiyoruz.” ifadesini kullandı.