Türk iş dünyası, Ukrayna- Türkiye İş Forumu'nu değerlendirdi

Ekonomi
Ozan Barış Erim
04 Şubat 2020, 20:33
Ozan Barış Erim
04 Şubat 2020, 20:33

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ukrayna-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi.

Kıyiv Sanayi Odasında düzenlenen Ukrayna-Türkiye İş Forumu geniş bir katılım ile tamamlandı.

Foruma katılan Türkiye ve Ukrayna’dan iş adamları, Ukrayna’nın ekonomik iş birliği anlamında önemli bir rolü olduğuna ve ciddi bir yatırım potansiyeli taşıdığına dair bir anlayışın olduğunu dile getirildi. Ukrayna-Türkiye İş Forumunda, özellikle stratejik anlamdaki yatırımların memnuniyetle karşılandığının altı çizildi.

Türkiye ve Ukrayna’dan iş adamlarını buluşturan forumla ilgili, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında düzenledikleri iş forumuna ilginin umduklarından fazla olduğunu bildirdi.

Bekmezci konuya ilişkin, “Cumhurbaşkanlarımızın katılımı da tabi katılımı artırıcı unsurların başında geliyor, Şunu da söylemek yanlış olmaz, Ukrayna’da bu kadar kalabalık, enerji dolu ve yüksek düzeyde katılımlı iş forumu en son 10 sene önce düzenlenmişti. Cumhurbaşkanlarımızın bu iş forumuna katılmaları ve verdikleri kritik mesajlar iş dünyası temsilcilerimize verdikleri önemin bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA BİZİM YÜKSEK STRATEJİK PARTNERİMİZ”

Bekmezci, günümüzde ülkeler arasındaki ilişkilerin en önemli noktasının karşılıklı ekonomik ilişkiler ve ticaret hacimleri olduğunu belirtirken, “Ukrayna bizim yüksek stratejik partnerimiz ve Karadeniz’den komşumuz bir ülkedir. Günümüzde toplam ticaret hacmimiz 4,5 milyar dolar seviyelerinde, fakat toplam nüfusları 120 milyon olan bu kadar iyi ilişkilere sahip iki komşu ülke için bu rakam gerçek potansiyellerimizi yansıtmıyor. Bizim amacımız ve beklentilerimiz iş dünyalarımızı bir araya getirerek , plan projelerimizi ve hatta sıkıntılarımızı Ukraynalı iş insanları ve devlet büyükleri ile paylaşarak yeni sinerjiler yaratmak ve Cumhurbaşkanımızın da söylediği üzere ilk etapta ticaret hacmimizi 10 milyar seviyelerine çıkarmaktır. Tabi, uzun süredir müzakereleri süren Serbest Ticaret Anlaşması’nın da bir an önce hayata geçirilmesi amaçlarımızın arasında” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIN FİKİR SAHİBİ OLDUĞU BİR FORUM OLDU”

Gerçekleştirilen forum sonrasında TURKSİD Ukrayna Yönetim Kurulu üyesi ve iş adamı İsmail Hacıoğlu, Kırım Haber Ajansı’na (QHA) forum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hacıoğlu, Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen vatandaşların bu forum sonrasında fikir sahibi olabileceklerini belirterek, “Türk devletinin, Türk milletinin gücünü Ukrayna’da ihtişamlı şekilde gösteren bir forum oldu. Foruma katılan insanlar, Ukrayna’daki imkanları biraz olsun görme imkanına sahip oldu. Burada neler yapabilirler? Ne gibi imkanlar var? Bir çok şehrin alt yapısı yapılacak ya da yenilenecek, bu projelere nasıl iştirak edebilirler? Yolları nasıl yapabilirler? İşte bu ve bu gibi konularda az da olsa fikir sahibi olabildiler. Hava limanları ve deniz limanlarının satışından bahsedildi. Devletin özelleştireceği kuruluşlar bildirildi. Ukrayna’da tarım arazilerinin satışı şu an gündemde. Bu konu ile ilgili imkanlar ve bilgiler verildi. Kısacası yararlı bir forum oldu. ” diye konuştu.

“KENDİMİZİ DÜNYAYA İSPATLAMIŞ BİR ÜLKEYİZ”

Hacıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş forumuna katılması ile Ukrayna’da iş yapan Türk vatandaşlarının gerçekleştirecekleri iş görüşmelerinde daha ciddiye alınacağını ifade etti. Türkiye’nin bugün kendini dünyaya ispatlamış bir ülke olduğunu belirten Yüksel, konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İş Forumunu ziyaret etmesi, bizim burada daha asil bir şekilde durmamızı sağlıyor. Burada karşımızdaki muhataplar bu ziyaretle birlikte bizi daha ciddi bir şekilde değerlendireceklerdir. Görüyorlar ki biz boş bir devlet değiliz. Cumhurbaşkanları dahil küçük esnafın da büyük esnafın da yanında duruyor. Gittiğimiz görüşmelerde, devlet adamlarının ziyareti sonrasında daha ciddiye alınıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Ukrayna’ya geldi, bu Ukrayna’yı önemsediğini gösteriyor. Bugün geldiğimiz noktada kendimizi dünyaya ispatlamış bir ülkeyiz. Artık Ukrayna’nın köylerinde bile bilinen bir ülke haline geldik.”

“BURADAKİ İNSANLAR TÜRKİYE’NİN DESTEKÇİLERİ OLDUĞUNU BİLİYOR”

Türkiye’nin Ukrayna’ya yaptığı yardımlara da değinen Hacıoğlu, “Ülkemizin Ukrayna’ya gerçekleştirdiği maddi yardım da burada herkesin dilinde. Ukraynalı bir iş adamı ile görüştüğümde bana ‘Bize yaptığınız yardım yüzünden Suriye’de askerlerinize ateş edilmiş. Çok üzüldüm.’ şeklinde bir yorumda bulundu. Buradaki insanlar da Türkiye’nin yanlarında destekçileri olduklarının farkında. Yani Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti yarınlarımız için çok olumlu bir durum teşkil ediyor.” dedi.

“TÜRK İŞ İNSANLARINA SAĞLANAN KOLAYLIKLAR, YATIRIM YAPMAK İÇİN GÜVEN VERİYOR”

EkoAvrasya Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz da konuya ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulundu. Kurnaz, Ukrayna’da Türk iş insanlarına kolaylık sağlanmasının Ukrayna’da yatırım yapacak iş insanlarına güven verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İş Forumuna hem Ukrayna tarafından hem Türkiye tarafından 500’e yakın kişi katıldı. Bu foruma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılması bir heyecan getirdi. Ülkelerin birbirine yakın olması, coğrafyanın yakın olması ekonomik ilişkilerde çok önemli. Lojistik anlamında, ulaşım anlamında bunlar çok önemli. Zaten Ukraynalılar sıcak insanlar. Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy, geçen sene aynı forumu İstanbul’da gerçekleştirmişti. Bunun akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu foruma jest olarak gelmesi ve Zelenskiy’in oradaki açıklamalarının devamında burada Türk iş adamlarına kolaylık sağlaması ve kapıların açılması Ukrayna’da yatırım yapacak Türk iş insanlarına bir güven veriyor.”

“TÜRK İŞ İNSANLARI İÇİN ÇOK İYİ ŞEYLER OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ”

Ukraynalı yöneticilerin Türk iş insanlarının birikim ve tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirten Kurnaz, tekliflere açık olduklarını kaydetti. Yöneticilerin bilmedikleri konuları kabul ederek buna göre bir yol izlediklerini söyleyen Kurnaz, “Ukraynalı yöneticiler, Türkiye’nin birikim ve tecrübelerinden her konuda yararlanmak istiyorlar. Organize sanayiler burada çok önemli çünkü burada nasıl bir yol izleyeceklerini bilmiyorlar. Ancak tekliflere de açıklar. Bilmedikleri konuları kabul ediyorlar. Aslında baktığımızda bu çok önemli, çünkü bilmediğini kabul etmekte çok büyük bir erdem. Tabi, Ukrayna’da iş yapan büyük iş firmaları var. İş forumunda Cumhurbaşkanları bazı rakamlar verdi. Ulaşılması gereken ve bugüne kadar ulaşılmış hedeflerin sayısal karşılıklarını verdiler ve yeni hedefler belirlediler. Bunlar sembolik de olsa çok önemli. Çünkü insanlar ve yöneticiler birbirlerini daha iyi tanıyorlar. Zelenskiy yeni seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, aynı zamanda yeni bir siyasetçi benim gözümde. Ama çok başarılı işler yapmaya gayret ediyor, bu çok önemli. Cumhurbaşkanımızın bilgi ve tecrübesi de zaten tartışılmaz. Sonuç olarak kendi çerçevemizden baktığımızda çok iyi şeyler olacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEK ANLAŞMALAR OLMASI İKİ ÜLKEYE HEYECAN GETİRMİŞTİR”

Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Av. Evren Damyan da hem Ukrayna-Türkiye İş Forumu hem de Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretini değerlendirdi. Damyan, ikili ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayan Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti ve Ukrayna- Türkiye arasında imzalanan protokoller hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemlerde gelişen karşılıklı ilişkilere daha da hız kazandıracak anlaşmalar olması her iki ülkeye de ayrı bir heyecan getirmiştir. Savunma sanayi alanında karşılıklı iş birliği, ticaret hacminin iki katına çıkarılmasının hedeflenmesi ve bu kapsamda Serbest Ticaret Anlaşmasının hazırlanması ve diğer sosyo-kültürel ve idari anlamda iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Stratejik iş birliği söyleminin bile Türk iş adamlarına gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak ( alt / yüklenici ) farklı ticari faaliyet alanlarına müdahil olmasına imkan tanıyacağını değerlendirmektedir.”

Damyan, merakla beklenen Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin de, “Serbest Ticaret Anlaşmasının, bizzat Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından telaffuz edilmesiyle her iki ülkenin çıkarlarının daha da artırılmasının ön planda olacağı ve bundan böyle her iki ülke yönetimince daha hızlı adım atılmasının yolunu açtığı, karşılaşılacak muhtemel sorunların daha hızlı çözüme kavuşturulacağı ortaya konmuştur.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Kırım Haber Ajansında değerlendirme yazıları da kaleme alan Damyan, gelişen Ukrayna-Türkiye ilişkilerini hakkında ise, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerek bir önceki Cumhurbaşkanı Petro Proşenko gerekse de şu anki Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile ilişkiler geliştirmiş olmasının bir devlet politikasının gereği olduğu böylelikle de gerek iki ülkenin vatandaşlarına gerekse Ukrayna’da yaşayan Türk kamuoyuna güç verdiği önümüzdeki dönemde pek çok alanda daha farklı iş birliği girişimlerine olanak tanıdığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, her iki ülkedeki girişimcilerin farklı partnerler aramaktan ziyade ana hatları Cumhurbaşkanları seviyesinde şekillenmiş olan karşılıklı iş birliği ortamında cesurca adım atmalarına destek verici ortam sağlamıştır ve böylelikle riski az getirisi yüksek girişimin, iki ülke tarafından da ortaya konulacağı değerlendirilmektedir. ” ifadelerini kullandı.