Türk firması Baykar, Ukrayna ile iş birliğini genişletmeyi planlıyor

Güvenlik
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 12:59
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 12:59

Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında iş birliği devam ediyor. İnsansız hava araçları (İHA) üreten Türk firması Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Türk ve Ukraynalı bilim adamlarının çabaları sayesinde, kaliteli insansız hava araçları üretimi konusunda, yeni ufuklara doğru ilerleyeceğimizden eminiz.” ifadelerini kullandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna ile Türkiye arasında insansız hava araçlarının üretimi konusunda yapılan iş birliğinin stratejik önem kazandığını ifade etti. Dom televizyon kanalında yayımlanan programa konuk olarak katılan Haluk Bayraktar, Ukrayna üretimi motorların Bayraktar AKINCI TİHA’da (Tarrruzi İnsansız Hava Aracı) kullanıldığını aktardı. Haluk Bayraktar yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki havacılık endüstrisinin teknolojileri en üst düzeyde bulunuyorlar, dünya standartlarında. Bu iş birliğinde birbirimize verebileceğimiz çok şey var… Türk ve Ukraynalı bilim adamlarının çabaları sayesinde, kaliteli insansız hava araçları üretimi konusunda, yeni ufuklara doğru ilerleyeceğimizden eminiz.” dedi.

“UKRAYNA İLE YAPILAN İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETECEĞİZ”

Baykar’ın İHA üretimini geliştireceğini, dolayısıyla Ukrayna ile yapılan iş birliğinin genişletileceğini belirten Bayraktar, “Planlarımız arasında modernize ekipman, daha modern uçak üretimi de var.” ifadelerini kullandı. Ukrayna motorlarının kullanıldığı Akıncı İHA’ları sergileyen Haluk Bayraktar, “Bu yeni nesil insansız hava aracımız, uzak mesafelerde çalışma yeteneğine sahip olacak.” diye konuştu.

İHA’LAR UKRAYNA’DA ÜRETİLEBİLİR

İHA’ların Ukrayna’da üretme ihtimalini de değerlendirdiklerini belirten Bayraktar, “Her şey Ukrayna’ya bağlı. Eğer Ukrayna benzer İHA’ların üretimi ile ilgileniyorsa, Türkiye seve seve iş birliği yapmaya ve ortak üretim programlarını hayata geçirmeye hazır.” diye konuştu.