Türk firmaları, Türkistan'da havalimanı inşa edecek

Haberler
Oğuzhan Batur
17 Mayıs 2019, 18:31
Oğuzhan Batur
17 Mayıs 2019, 18:31

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen “Kazakistan Küresel Yatırım Yuvarlak Masa” etkinliği çerçevesinde Türk firmalarıyla Kazak devlet kurumları arasında yatırım anlaşmaları imzalandı.

Kazakistan Ulusal Yatırım Şirketi (Kazakh Invest) tarafından gerçekleştirilen etkinliğe Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ve kabine üyelerinin yanı sıra Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 40’ın üzerinde ülkeden binden fazla yerel ve yabancı firma temsilcisi katıldı.

Etkinlik çerçevesinde 8,9 milyar dolarlık 45 proje anlaşması imzalanırken, Türk firmaları YDA Holding Türkistan eyaletinde uluslararası havalimanı inşaatı ve işletmesi anlaşması, Yılmaden Holding Anonim Şirketi (A.Ş.), Taraz kentinde soda fabrikası anlaşması ve Esan Eczacıbaşı A.Ş., madencilik alanında yatırım anlaşmalarını Kazak makamlarıyla imzaladı.

TÜRKİSTAN HAVALİMANI İÇİN 120 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

YDA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anlaşma çerçevesinde Türkistan kenti yakınlarında uluslararası havalimanı yapacaklarını belirterek, “Proje için 120 milyon dolarlık bir yatırım planlamaktayız.” dedi.

Havalimanının bölgesel bir yapıda olacağına dikkati çeken Arslan, “Havalimanının özelliklerinden birisi de Sovyet döneminden bu yana ilk defa Kazakistan’da sıfırdan bir havalimanı yapılacak olması. Yarın temel atma törenimiz var. Projeyi 1,5 yılda bitirmeyi planlamaktayız. İnşallah aralık 2021’de de ilk uçağı kabul edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.