Türk düşmanı ırkçı İtalyan milletvekiline disiplin cezası

25 Ekim 2019, 12:30

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’nı protesto eden İtalyan milletvekili Angelo Ciocca’ya disiplin cezası verildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, üzerinde TBMM logosu bulunan çikolatayı yere fırlatan Ciocca ile ilgili konuşan AP Başkanı David Sassoli, Ciocca’nın kabul edilemez şekilde hareket ettiğini belirterek, “Bu tür hareketlere hoşgörü göstermeyeceğim” dedi. AP Başkanı İtalyan aşırı sağcı Lig üyesi olan Ciocca, AP’deki siyasi grupların başkanlarının da onay verdiği ceza gereği 10 günlük ödenekten mahrum kalacak ve 5 gün boyunca genel kurul ya da komisyon çalışmalarına katılamayacak.

AP’DEN TÜRKİYE’YE KINAMA

Türkiye yönelik eleştirilerine devam eden AP, durdurulan Barış Pınarı Harekatı’nı kınayan bir kararı kabul etti. Alınan kararda, Türkiye’ye hedef odaklı yaptırım uygulanması istendi ve atılabilecek adımlar arasında gümrük birliğinin askıya alınması da sayıldı. Askeri müdahale sırasında insan haklarını ihlal eden yetkililere vize yasağı talep edilen kararda, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının olduğu kabul edildi, ancak bunların askeri değil siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi vurgusu yer aldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN VE PARTİLERDEN KINAMA

Alınan kararlar sonrasında Türk Dışişleri Bakanlığı ise AP’nin kararını reddeden bir açıklama yayınladı. Partilerin TBMM grup başkanvekilleri de ortak yazılı açıklama ile kararı kınadı.

Bunlara da bakın: