Türk dünyasının ressamları Oş'ta buluşacak

Haberler
Oğuzhan Batur
27 Mayıs 2019, 19:38
Oğuzhan Batur
27 Mayıs 2019, 19:38

“21. yüzyılın gözünden Oş antik kenti” konulu etkinliğine katılmak üzere Kırgızistan’ın güney başkenti Oş’a ziyaret gerçekleştiren Türk Dünyası sanatçıları, antik kent Oş hakkında eserler üretecek.

Kabar Ajansı’na göre Oş’a gelen konukları ağırlayan Oş Belediye Başkan Yardımcısı Nurbek Kadırov, Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov adına, ziyaretlerinden dolayı konuklara teşekkür ederek, Nisan ayında başlayan ve yıl sonuna kadar devam edecek “Oş, 2019 Türk Dünyası Kültür başkenti” kültür programı çerçevesinde yapılan ve yapılması planlanan etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Söz konusu projenin Oş’un sosyal, kültürel ve yatırım alanında geliştirilmesi için çok önemli olduğunun altını çizen Kadırov, Oş antik kentinin zengin tarihi ve önemli kültürel mirasına dikkat çekti.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un Kırgızistan temsilcisi Kocogeldi Kültegin, Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Macaristan, Yakutistan, Başkurdistan, Azerbaycan, Özbekistan’dan ressamlar, Oş ziyareti çerçevesinde açık havada resim yapacaklar.

Toplantı kapsamında, Oş Belediyesi tarafından sanatçılara, güneşli Oş şehri ve manzaralarının tüm renk ve renk zenginliğini tuval üzerine aktarabilecekleri sanat kitleri hediye edildi. Sanat seti, kalemler, suluboyalar, fırçalar, tuvaller ve gerçekten güzel sanat eserleri yaratmak için diğer araçlar gibi gerekli tüm aksesuarları içeriyor.