Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş'ta görkemli karşılama töreni

Güncel
Ömer Kaya
18 Nisan 2019, 15:22
Ömer Kaya
18 Nisan 2019, 15:22

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını Kastamonu’dan alan Kırgızistan Oş şehrinde etkinlikler başladı.

Oş Uluslararası Havalimanı’nda “Oş, 2019 Türk Dünyası Başkenti” etkinliğine Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen davetlilere görkemli bir karşılama töreni düzenlendi.

Kırgızistan menşeili Kabar ajansının bildirdiğine göre; ülkenin güney başkenti Oş’a; Türkiye, Kazakistan, Makedonya, Sırbistan ve ayrıca Bişkek kentinden oyuncular ve müzisyenler olmak üzere yaklaşık 100 kişilik bir konuk kafilesi karşılama törenine katılım gösterdi.

Ayrıca Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliği çerçevesinde; Türkiye, Kazakistan, Makedonya, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, Başkurdistan, Tuva Cumhuriyeti’nden resmi heyetler ve kültürel ekiplerin temsilcilerinin de olacağı yaklaşık 500 misafirin gelmesi bekleniyor.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ OŞ’TA ETKİNLİKLER YIL BOYU SÜRECEK

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Oş’ta “Oş, 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” konulu açılış töreni, “İpek Yolu Üstündeki Oş kenti: Dünü, Bugünü, Yarını” sempozyumu, uluslararası dans festivali, Türk Dünyası Gençlik Forumu, Türk Dünyası yazarların ve şairlerin görüşmeleri, Film Haftaları, uluslararası resim yarışmaları, iş forumları, pilav festivali ve tiyatro festivallerinin gerçekleştirileceği öğrenildi.