Türk'ün kültür sancağı Bursa'da dalgalandı

Güncel
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 14:44
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 14:44

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Bursa’da, “Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Gala Konseri” düzenlendi.

Türk dünyası ezgileri ve halk danslarının sergilendiği “Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Gala Konseri” gerçekleşti. TÜRKSOY tarafından 26 Ocak 2022 tarihinde, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Bursa, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri hem de özel gösterilerle Türk Cumhuriyetleri’nden misafirleri ağırladı. Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda Gala-Konser programı coşkulu kutlamalarla gerçekleştirildi. Etkinliğe, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov. Bursa Valisi Yakup Canbolat, yabancı misyon temsilcileri, yerli yönetmenler, basın servisi ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca Gecede Türkiye, Tuva, Saha, Tataristan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan’dan gelen gruplar sahne aldı.

AKTAŞ: GEÇMİŞTEN ALDIĞIMIZ İLHAMLA TÜRK DÜNYASINA KAPI AÇIYORUZ

Merinos AKKM Osmangazi Salonu’ndaki programda bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bugünün Bursa için köklü tarihi, zengin kültürü, somut olmayan kültürel mirası ve tarihi zenginlikleriyle çok özel ve anlamlı bir gün olduğuna dikkat çekerek, “Köklü tarihimizden ve geçmişten aldığımız ilhamla geleceğe, Türk dünyasına kapı açıyoruz.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Aktaş, Bursa’nın eşsiz doğası, verimli toprakları, çok yönlü turizmi, gelişmiş ekonomisiyle 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçildiğini hatırlatarak, kendisinin kaleme aldığı “Benim Bursam” isimli şiiri okudu.

Düzenlenen gala- konser programında Mehter Takımı, Mehter Marşını çaldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş programın sonunda solistlere gül takdim etti.